Herat Nehri'ndeki (Hari Rud, Afganistan) diyatome topluluklarının ekolojik tercihleri
Ecological preferences of diatom assemblages in Herat(Hari Rud, Afghanistan) River
- Tez No: 866881
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Su Ürünleri, Biology, Botany, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Nehirler için kapsamlı bir biyodeğerlendirme planı oluşturmak için, baskın/belirteç türleri ve ekolojik tercihlerini belirlemek hayati öneme sahiptir. Bu amaçla, Aşağı Hari Rud Nehri Havzasını 2023'ün yağışlı Mayıs ve kurak Temmuz ayları arasında bir vaka çalışması olarak kullanarak, insan kaynaklı önemli rahatsızlıklara maruz kalan ekosistemler için sağlam ekolojik değerlendirme yöntemleri geliştirmeyi amaçlanmıştır. Kanonik uygunluk analizi, elektriksel iletkenlik (Eİ), çözünmüş oksijen, orto-fosfat (PO4) ve nitratın (NO3) havzadaki diyatome türlerinin mekânsal dağılımı üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Nitzschia brevissima, Nitzschia capitellata, Nitzschia umbonata, Nitzschia palea, Nitzschia dissipata ve Navicula cryptocephala gibi kirlilik tolere edebilen türler, EC ve PO4 ile yakın ilişkilere sahiptir ve Joi Injil ve Karbar akarsuları ile bütünleşmiştir. Örnekleme istasyonları arasında özellikle Hari Rud Nehri S1 ve S2, Cymbella excisa, Achnantidium minutissimum, Diatoma moniliformis, Cymbella affinis ve Meridion circulare gibi kirlilik duyarlı diatom türlerini sergilemektedir. Farklı ekorejyonel diatom metrikleri, Aşağı Hari Rud Nehri havzasında yüksekten kötü ekolojik duruma kadar farklı skorlar sergilemektedir. Bu çalışmanın bulguları, bölgesel olmayan diatom indekslerinin kullanımını düşünmeden önce, bölgesel diyatomlara ve bunların farklı konumlardaki ideal hayatta kalma aralıklarına ilişkin anlayışımızı geliştirmek için otoekolojik araştırmalar yürütmenin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
To build a thorough bioassessment plan for rivers, it is imperative to identify the dominant/indicator species and ascertain their ecological preferences. This study aimed to develop robust ecological assessment methods for ecosystems that undergo substantial human-caused disturbances, using the Hari Rud River Basin as a case study between the wet May and dry July of 2023. Canonical correspondence analysis revealed that electrical conductivity (EC), dissolved oxygen, ortho-phosphate (PO4), and nitrate (NO3) had substantial impacts on the spatial distribution of diatom species in the basin. Relatively pollution-tolerant species, including Nitzschia brevissima, Nitzschia capitellata, Nitzschia umbonata, Nitzschia palea, Nitzschia dissipata, and Navicula cryptocephala had close relationships with EC and PO4, integrated with Joi Injil and Karbar streams. Of the sampling stations, especially Hari Rud River1 and 2 exhibited pollution-sensitive diatom species, including Cymbella excisa, Achnantidium minutissimum, Diatoma moniliformis, Cymbella affinis, and Meridion circulare. Various eco-regional diatom metrics exhibited distinct scores, indicating a range of ecological statuses in the Lower Hari Rud River basin, from high to bad ecological status. Findings of the current study emphasize the need to conduct autoecological investigations to enhance our understanding of regional diatoms and their ideal survival ranges in different locations before considering the use of non-regional diatom indices.