Fırtınanın göbeğinde sanat mümkün mü? İklim krizi çağında bir güncel sanat yaklaşımı
Is art possible in the heart of the storm? A contemporary art approach in the age of climate crisis
- Tez No: 867046
- Danışmanlar: PROF. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çağımızda sıklıkla yaşanan doğa felaketleri gezegenin bir iklim krizi yaşadığını göstermekte ve bilim insanları tarafından buna sebep olarak insanların dünyanın kaynaklarını sınırsızca tüketmesi düşünülmektedir. Bu tez Antroposen olarak tanımlanan bu yeni kriz çağında gerçekleştirilen güncel sanat pratiklerini odağına almakta ve ilgili eleştirel teori ve kavramlarla ilişkilendirmektedir. Yeryüzü krizi antropos'un yani insanın da krizini gözler önüne sermektedir. Bu da yeni anlatı biçimlerine olan ihtiyaca işaret etmektedir. Sanat savaşa karşı nasıl bir duruş alabilir? Felaketlerle başa çıkmanın yöntemleri nelerdir? Antroposen'in haksızlıkları nasıl görselleştirilebilir? Yeni metodolojiler ve iş birlikleri nasıl kurulabilir? Bu sorulardan yola çıkarak, insanın failliği ve insan-olmayanlarla ilişkisini sorgulayan Kuş Görülmez Fakat Sesi Ağaçtadır isimli sanat projesi tezin ana odak noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The frequent natural disasters in our era indicate that the planet is experiencing a climate crisis, and scientists consider the cause of this to be the unlimited consumption of the world's resources by humans. This thesis focuses on contemporary art practices carried out in this new crisis era, known as the Anthropocene, and associates them with relevant critical theories and concepts. The crisis of the Earth exposes the crisis of the anthropos, or humans. This also signifies the need for new narrative forms. How can art take a stance against war? What are the methods of coping with disasters? How can the injustices of the Anthropocene be visualized? How can new methodologies and collaborations be established? Based on these questions, the main focus of the thesis is the art project titled“The Bird is Unseen, yet its Voice is in the Tree,”which questions human agency and the relationship with non-humans.