Ağrı merkezlerinin kortikal nöroanatomisinin volümetrik ölçümü
Volumetric measurement of the cortical neuroanatomy of pain centers
  1. Tez No: 867047
  2. Yazar: ORKHAN MAMMADKHANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HAMDİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ağrı, sinir sistemindeki patolojik durumlarda ortaya çıkan bir sinyaldir. Klinik çalışmalarda genellikle radyolojik olarak ağrısı olan bireylerin ağrılarının etiyolojisine yönelik yapılmıştır. Bilindiği üzere, migren gibi kronik ağrıları olan hastalarda, tekrarlayan iskemi nedeniyle kronik serebral akım anormalliğine bağlı olarak ağrı merkezlerine yapılan ölçümlerde belirgin merkezlerde incelme ve volüm kaybı görülmüştür. Normal bireylerdeki kortikal merkezler ile yapılan volümetrik çalışma literatürde kısıtlı sayıda bulunmaktadır. Bu çalışmada, amacımız normal bireylerde radyolojik olarak ağrı merkezlerinin tüm beyin morfometrik analizlerini yapmak ve kortikal yapısal modellerden elde edilen değerleri, ileri çalışmalarda tanısal biyobelirteç araştırması için değerlendirmektir. Böylelikle, normal bireylerde ağrı merkezlerin volümetrik değerlerine standardizasyon sağlamaktır. Çalışmamızda, retrospektif olarak 18-65 yaş arası ek hastalığı (sistemik, intrakranial patolojisi, psikiyatrik hastalığı olmayan) bulunmayan ve ağrısı olmayan normal bireyler dahil edilecek. 1.5-T manyetik rezonans (MR) ile yapılan incelemeler radyolojik olarak 3 farklı boyutta (3D volumetrik sekanslarda) yapılan çekim incelenecek. Ağrı ile ilgili kortikal merkezlerin volümetrik analizi özel yazılım sayesinde hesaplanacak. Elde edilecek veriler istatistik olarak değerlendirilip cinsiyyet ve yaşa göre de nasıl değişkenlik görüldüğü incelenecektir. Ayrıca elde edilecek bulgular, ağrı ile ilgilenen doktorların, yeni tedavi modelleri ve özellikle fonksiyonel nöroşirurjide bu merkezleri bloke edici yeni girişimler tasarlamaya motive edebilir.
Özet (Çeviri)
Pain is a signal that occurs in pathological conditions in the nervous system. Clinical studies have generally been conducted for the etiology of pain in individuals with radiological pain. As is known, in patients with chronic pain such as migraine, due to chronic cerebral flow abnormality due to recurrent ischemia, significant thinning and volume loss were observed in the measurements made to the pain centers. Volumetric studies with cortical centers in normal individuals are limited in the literature. In this study, our aim is to perform whole brain morphometric analysis of pain centers radiologically in normal individuals and to evaluate the values ​​obtained from cortical structural models for diagnostic biomarker research in further studies. Thus, it is to provide standardization to the volumetric values ​​of pain centers in normal individuals. In our study, normal individuals aged 18-65 years who do not have any additional disease (without systemic, intracranial pathology, psychiatric disease) and who do not have pain will be included in our study. The examinations made with 1.5-T magnetic resonance (MR) will be examined radiologically in 3 different dimensions (in 3D volumetric sequences). The volumetric analysis of the cortical centers related to pain will be calculated by means of special software. The data to be obtained will be evaluated statistically and how the variability according to gender and age will be examined. In addition, the findings to be obtained may motivate physicians dealing with pain to design new treatment models and new interventions that block these centers, especially in functional neurosurgery.