İbn Rüşd'ün maddi aklının plastik bir okuması
A plastic reading of Ibn Rushd's material intellect
  1. Tez No: 867126
  2. Yazar: JANSET NAS KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, yaptığı akıl ayrımıyla Ortaçağ Latin dünyasında tartışmalı bir konuma yerleşmiş olan İbn Rüşd'ün maddi akıl ve imgelem gücüne dair söyledikleri, İbn Rüşd çalışmalarıyla bilinen Jean-Baptiste Brenet'nin bu imgelem gücünün düşünmeyi şekillendirdiğine dair iddiası kapsamında araştırılacaktır. Bu iddianın araştırılması için önce İbn Rüşd'ün akıl ayrımını ortaya koyduğu ve aslında bir yorum olan metninin kaynağı yani Aristoteles'in Ruh Üzerine (Peri Psukhes) metni incelenecektir. Nous araştırmasında Aristoteles'i farklı kılanın kendinden öncekilerden, bilhassa da hocası Platon'dan ayrılmak olduğu düşünüldüğünden araştırmamız Platon ile başlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, what Averroes, whose distinction of intellect has been controversial in the medieval Latin world, says about the material intellect and the faculty of imagination will be investigated within the scope of Jean-Baptiste Brenet's claim that this faculty of imagination shapes thinking. In order to investigate this claim, we will first examine the source of Averroes' text, Aristotle's On the Soul (Peri Psukhes), which is actually a commentary on Averroes' distinction of intellect. Since it is thought that what makes Aristotle different in the study of the nous is to depart from his predecessors, especially his teacher Plato, our research will begin with Plato.