Sağlıklı bireylerde kognitif görev ile birlikte sunulan farklı akustik uyaranlarda statik denge performansının incelenmesi
Investigation of static balance performance in different acoustic stimuli presented with cognitive task in healthy individuals
  1. Tez No: 867125
  2. Yazar: SELİN SARIÇAMLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma bilişsel aktivite ile eş zamanlı sunulan akustik uyaranların dikkat ve görev performansı üzerindeki etkilerinin postüral salınım değişiklikleri yoluyla incelenmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda 19-24 yaş aralığında 54 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar sunulacak akustik uyarana göre sessiz (kontrol), gürültülü ve müzikli ortam olacak şekilde 3 gruba eşit katılımcı sayısında ayrılmıştır. Çalışmada katılımcılara bilişsel görev olarak Stroop renk-kelime testinin uyumsuz uyaranları sunulmuştur. Bilişsel görevin gerçekleştirilmesi sırasında bir gruba akustik uyaran sunulmazken, bir gruba Mozart'ın Jupiter bestesi, diğer gruba 7 dB sinyal gürültü oranında multitalker babble gürültü sunulmuştur. Akustik uyaranlar kulaklık yoluyla sunulmuş, rahat dinleme seviyesini aşmamak için maksimum genlikte ses seviyesi 70 dBSPL olacak şekilde ayarlanmıştır. Postüral kontrol bilgisayarlı statik postürografi cihazında Dengenin Kliniğe Uyarlanmış Duyusal Etkileşim Testi'nin gözler açık sert zemin ve gözler açık sünger zemin koşullarında gerçekleştirilmiştir. Sessiz ortamda ikili görevin etkisi incelendiğinde, görevsiz duruma göre Stroop görevi hem sert zeminde (p0.05). Bu çalışma günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz çok görevli durumlarda akustik uyaranların önemine dikkat çekmektedir. Daha sonra yapılacak çalışmalarla değişkenlerin çeşitlendirilmesi ve dinamik koşulların bulguların günlük hayata genellenebilmesine ve yeni rehabilitasyon yöntemlerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study uses postural sway alterations to evaluate the effect of concurrent auditory stimuli and cognitive activity on attention and task performance. The study included 54 individuals aged 19 to 24. Participants were divided into three groups based on whether they would be provided with acoustic stimuli in a silent (control), loud, or musical environment. As a cognitive task, participants were shown incongruent stimuli from the Stroop color-word test. One group took the cognitive test without any auditory stimuli, another group heard Mozart's Jupiter, and a third group heard multitalker babble noise with a signal-to-noise ratio of 7 dB. Acoustic stimuli were delivered using headphones, with the volume set to 70 dBSPL at maximum amplitude to prevent exceeding the acceptable hearing level. A computerized static posturography device was used to assess postural control for the eyes-open firm surface and eyes-open foam surface conditions of the Modified Clinical Test of Sensory Interaction in Balance. In silent, the Stroop task significantly increased postural sway velocity on firm and foam surfaces (p0.05). This study emphasizes the importance of audio inputs in multitasking scenarios that we encounter in everyday life. In future investigations, the diversification of factors and dynamic situations will help to generalize the findings to everyday life and develop novel rehabilitation approaches.