Halkla ilişkiler uygulamalarının kooperatif yönetimlerinin başarısındaki rolü: Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği
The role of public relations practices in the success of cooperative managements: Kastamonu Village Development and Other Agricultural Cooperatives Association
  1. Tez No: 867201
  2. Yazar: ASİYE RABİA BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde örgütlerin çevresinden bağımsız bir şekilde varlığını devam ettirebilmesi olanaksızdır. Bu nedenle tüm örgütler çevresi ile etkileşim halinde olmak durumundadır. Çevresi ile iletişim kuramayan, etkileşim halinde olmayan örgütler devamlılıklarını sağlayamazlar. Her örgüt gibi kooperatiflerin de hedef kitlesi ile etkili bir iletişim kurma ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç hali kooperatiflerin halkla ilişkiler faaliyetlerini uygulamalarını kaçınılmaz bir hale getirmektedir. Halkla ilişkiler faaliyetleri aracılığıyla kooperatifler, hedef kitlesine kendisini ve faaliyetlerini tanıtabilir, hedef kitlesinin ihtiyaç ve beklentilerini öğrenebilir dolayısıyla örgütsel amaçlarına ulaşabilir. Bu sebeple kooperatiflerin yönetimsel başarısında halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemli bir rolü vardır. Bu çalışmada, Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği'nin yürüttüğü halkla ilişkiler faaliyetleri incelenmiştir. Araştırmada veri toplama sürecinde yüz yüze anket tekniği uygulanmıştır. Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği'ne bağlı kooperatif ortaklarına yönelik toplamda 475 geçerli anket uygulanmıştır. Halkla ilişkiler faaliyetlerinin kooperatiflerin yönetimsel başarısındaki rolünü incelemek için 6 boyut oluşturulmuştur. Bu boyutlar sırası ile ortaklara yönelik faaliyetler, kurumsal iletişim, olumlu etki, yönetimsel başarı, halkla ilişkiler faaliyetleri uygulaması ve imaj olarak isimlendirilmiştir. Çalışma kapsamında 3 adet hipotez incelenmiştir. Kooperatif ortaklarının cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve kooperatife ortak olma sürelerine yönelik frekans analizleri ve hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Hipotez testleri neticesinde mevcut 3 hipotez doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is impossible for organizations to survive independently from their environment. For this reason, all organizations have to interact with their environment. Organizations that cannot communicate and interact with their environment cannot ensure their continuity. Like every organization, cooperatives need to communicate effectively with their target audience. This need makes it inevitable for cooperatives to implement public relations activities. Through public relations activities, cooperatives can introduce themselves and their activities to their target audience, learn the needs and expectations of their target audience, and thus achieve their organizational goals. For this reason, public relations activities play an important role in the managerial success of cooperatives. This thesis examines the public relations activities of Kastamonu Village Development and Other Agricultural Cooperatives Union. Face-to-face survey technique was applied in the data collection process. A total of 475 valid questionnaires were administered to cooperative members of Kastamonu Village Development and Other Agricultural Cooperatives Union. Six dimensions were created to examine the role of public relations activities in the managerial success of cooperatives. These dimensions are named as activities for members, corporate communication, positive impact, managerial success, public relations activities application and image, respectively. Within the scope of the study, 3 main hypotheses were examined. Frequency analyses and hypothesis tests were conducted on the gender, age, education level and duration of cooperative membership. As a result of the hypothesis tests, 3 hypotheses were confirmed.