Ortaçağ Türk Devletlerinde kadınların savaşa olan etkisi (Büyük Selçuklular, Harzemşahlar, Türkiye Selçukluları, Timurlular, Akkoyunlular ve Karakoyunlular)
The effect of women on warfare in Medieval Turkish States (Great Seljuks, Harzemshahs, Seljuks of Turkey, Timurids, Akkoyunlular and Karakoyunlular)
- Tez No: 867217
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM PAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışması Ortaçağ'da kadınların siyasete ve savaşa etkilerini incelemekte ve kadınların siyasetteki oluşlarının önemini anlatılmaktadır. Ortaçağ süresince, kadınlar siyasi kararların alınmasında, yöntem belirlenmesinde ve hatta taht kavgalarında etkili roller üstlenmişlerdir. Ancak bu üstlendikleri roller genellikle erkek egemen siyasi ortamında gölgede kalmış ve tarih kayıtlarına yeterince geçilmemiştir. Büyük Selçuklu Devleti, Harezmşahlar Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti, Timurlu Devleti, Karakoyunlu ve Akkoyunlu Devleti'nde kadınların siyasete etkileri ve kadınların savaşa etkileri tez çalışması on iki ana başlıktan oluşmaktadır. Tez çalışmamız ortaçağdaki sultanların eşlerinin, annelerinin, kızlarının ve kız kardeşlerinin siyasetteki önemini ve hanımların devlet siyasetindeki etkilerini, devlet içindeki konumlarını ve onların saraydaki etkilerini anlatmaktadır. Bu hatunlar devletin iç ve dış ilişkilerinde üstlendikleri önemli görevler ile devletin siyasetine yön vermişlerdir. Bu hatunlar üstlendikleri bu görevler ile bazen devleti kurtarırken, bazen de bu üstlendikleri görevleri hırslarından dolayı devleti yıkıma götürecek duruma getirmişlerdir. Bu hatunlar bazen siyasi evlilikler de yaparak devleti güçlendirmişler bazen de bu evlilikler bir savaş nedenine sebebiyet vermişlerdir. Ortaçağ'da kadınların siyasete ve savaşlara etkilerini anlamak, sadece siyasi tarih açısından değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel açıdan da önemlidir. Kadınların siyasi kararlara etki etme biçimleri dönemin toplumsal yapıları ve kadınların sahip olduğu sosyal statüler hakkında bize önemli bilgiler vermektedir. Ortaçağ'da kadınların siyasete ve savaşa etkilerini anlamak, kadınların tarihsel rollerini ve siyasi mücadelelerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu tez çalışması Ortaçağ'da kadınların siyasete ve savaşlardaki rollerini tanıma fırsat verecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of women on politics and warfare in the Middle Ages and explains the importance of women's presence in politics. Throughout the Middle Ages, women played influential roles in political decision-making, methodology and even in the struggle for the throne. However, these roles were often overshadowed by the male-dominated political environment and were not sufficiently recorded in historical records. The thesis on the effects of women on politics and the effects of women on war in the Great Seljuk State, Khwarezmşahlar State, Anatolian Seljuk State, Timurid State, Karakoyunlu and Akkoyunlu State consists of twelve main topics. Our thesis explains the importance of the wives, mothers, daughters and sisters of the medieval sultans in politics and the influence of women in state politics, their position within the state and their influence in the palace. These women shaped the politics of the state with the important duties they assumed in the internal and external relations of the state. While these women sometimes saved the state with these duties they undertook, sometimes they brought the state to the point of destruction due to their ambitions. These women sometimes strengthened the state through political marriages, and sometimes these marriages led to a cause for war. Understanding the impact of women on politics and wars in the Middle Ages is important not only from a political history perspective, but also from a social and cultural perspective. Women's political decisions