Genç Erkeklerin Bigoreksiya Düzeyine; Beden Algısı, Sosyal Fizik Kaygı ve Algılanan Desteğin Etkisi
The Effect of Body Image, Social Physique Anxiety, and Perceived Support on the Level of Bigorexia in Young Men
- Tez No: 867256
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN USKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada genç erkeklerin bigoreksiya düzeyine; beden algısı, sosyal fizik kaygı ve algılanan sosyal desteğin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel analitik tipteki bu çalışma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Süleyman Demirel Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni, üniversitedeki 15 fakülteden herhangi birinde lisans düzeyinde eğitim alan 15 890 erkek öğrencidir. Evrendeki birey sayısı (N): 15 890, sıklık (p): 70/120, hata payı (α): %5, desen etkisi 1 alınarak OpenEpi programında 366 hesaplanmış, %5 daha eklenerek, fakültelere göre tabakalama ve yuvarlama yapıldığında 386 olarak belirlenmiştir. Veriler, tabakalı basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 386 erkekten hibrit olarak toplanmış; SPSS 22.0 programında yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, ki-kare ve t testi, Pearson korelasyon ve lojistik regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of body image, social physique anxiety, and perceived social support on the level of bigorexia in young men. This cross-sectional study was conducted during the 2022-2023 academic year. The population of the study was 15 890 male students enrolled in undergraduate at Süleyman Demirel University. The population size (N) was 15 890, with prevalence (p):70/120 and margin of error (α): 5%, design effect:1 was assumed. The sample size of 366 was calculated in the OpenEpi program. Adding 5% and stratifying by faculties resulted in a determination of 386. Data were collected using hybrid stratified random sampling (n=386). The data were evaluated employing percentages, means, standard deviations, minimum and maximum values, chi-square and t tests, Pearson correlation, and logistic regression analyses.