Metastatik prostat adenokarsinomu ile benign prostat hiperplazisinin hormonal tedavilerinin osteoporotik yan etkilerinin tavşanlarda deneysel araştırılması
  1. Tez No: 86733
  2. Yazar: HACI YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Kadınlarda menapoz ile birlikte ortaya çıkan osteoporoz önemli bir sağlık sorunudur. Ancak metastatik prostat adenokarsinomu ve benign prostat hiperplazisinin hormonal tedavilerinin osteoporotik yan etkileri hakkında henüz yeterli bilgi yoktur. Bilateral orşiektomi veya finasterid verilmesinin erkek tavşanlarda 6. aydaki lumbal vertebra ve femur kemik kitlesi değişiklikleri dansiometrik olarak incelendi. Bilateral orşiektomi ile kemik kitlesinde istatistiksel olarak önemli azalma görülürken (p0.05). Finasterid verilenlerde 6. aydaki serum dihidrotestosteron değerleri başlangıçtakine göre azalma gösterirken, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Androjen üretim kaynağının ortadan kaldırılması kemik kitlesinde önemli azalmaya yol açmaktadır. Dihidrotestosteron oluşumunun 5a-redüktaz inhibitörleri ile engellenmesinin kemik metabolizmasında yol açabileceği değişikliklerin gösterilmesi için geniş kapsamlı klinik çalışmalar gerekmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Prostat adenokarsinomu, benign prostat hiperplazisi, orşiektomi, finasterid, osteoporoz. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Osteoporosis due to menapose is a serious common health problem. But there is no sufficient knowledge about osteoporotic side effects of hormonal treatments of metastatic prostatic adecarcinoma and benign prostatic hyperplasia. In the present study, effects of bilateral orchiectomy and finasterid administration on bone density has been investigated after 6 months in male rabbits. While there was a significant decrease in bone density following bilateral orchiectomy (p0.05). In finasterid administrated group, a decrease in serum testosterone levels was detected but it was not statistically significant (p>0.05). Bilateral orchiectomy results in decreasing of bone density. There is still need to perform clinical studies in order to reveal the effects of blockade of dihydrotestosterone production by 5cc-reductase inhibitors on bone metabolism. KEYWORDS: Prostatic adenocarcinoma, benign prostatic hyperplasia, orchiectomy, finasteride, osteoporosis.