Soliter böbrekli tavşanlarda soğuk iskemi/reperfüzyon hasarının renal korteks ve medulla üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of cold ischemia/reperfusion injury on renal cortex and medulla in rabbits with solitary kidney
- Tez No: 86732
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET SOLİTER BÖBREKLİ TAVŞANLARDA SOĞUK İSKEMİ / REPERFÜZYON HASARININ RENAL KORTEKS VE MEDULLA ÜZERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI. Çeşitli ürolojik ameliyatlardan sonra iskemi / reperfüzyon hasarının geliştiği bilinmektedir. Bu çalışmada böbreklerde serbest radikaller ölçülerek kısa süreli hipotermik iskemi ile oluşan iskemi / reperfüzyon hasarı değerlendirildi. Sol soliter böbrekli hale getirilen 28 tavşan 7'şerli gruplara ayrıldı. Gruplara sırasıyla iskemi uygulanmadan(kontrol), 45 dakika sıcak(grup II), 45(grup III) ve 90 dakikalık soğuk( grup IV) iskemi ve 15 dakika reperfüzyon uygulandı. Reperfüzyondan sonra nefrektomi yapılan böbreklerin korteks ve medullasında serbest radikalleri gösteren tiobarbitürik asit ile reaksiyona giren maddelerin (TBARS) düzeyleri spektrofotometrik olarak değerlendirildi. Kırkbeş dakika sıcak iskemi yapılan böbreklerin korteks ve medullasında iskemi yapılmayan ve 45 dakika soğuk iskemi yapılan böbreklere göre TBARS düzeyleri artmış bulundu (p0.05). Ancak 90 dakikalık soğuk iskeminin kontrol grubuna göre TBARS düzeyinde beliğin artışa yol açtığı görüldü (p< 0.05). Sonuç olarak, 45 dakikalık soğuk iskemi ile serbest radikallere bağlı iskemi/reperfüzyon hasarı ortaya çıkmamaktadır. Buna karşın 45 dakikaklık sıcak ve 90 dakikalık soğuk iskemi / reperfüzyon sonucunda hasar oluşturacak miktarlarda serbest oksijen radikali ortaya çıkmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Soğuk iskemi, Renal iskemi ve reperfüzyon, Serbest radikaller, Anatrofik nefrolitotomi. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF COLD ISCHEMIA / REPERFUSION INJURY ON RENAL CORTEX AND MEDULLA IN RABBITS WITH SOLITARY KIDNEY. It is well known that ischemia reperfusion injury occurs after same urological operations. In this study, ischemia / reperfusion injury induced by short term hypothermic ischemia was determined via measuring free radicals in rabbit kidneys. Twenty-eight rabbits with left solitary kidney divided into four groups each consisting 7 animals. Group I without renal ischemia (control group), 15 minutes of reperfusion following 45 minutes of normothermic renal ischemia was applied in group II, 45 minutes of cold ischemia in group III and 90 minutes of cold ischemia in group IV. After reperfusion, kidneys were removed and the levels of chemicals that react with thiobarbyturic acid (TBARS) were assessed by spectrophotometry. TBARS levels found to be increased in cortex and medulla of kidneys that applied 45 minutes of normothermic ischemia when compared with groups applied 45 minutes of cold ischemia and control (p< 0.05). there were no significant differences between TBARS values of cortex and medulla of control group that received 45 minutes of cold ischemia (p> 0.05). Ninety minutes of cold ischemia appeared to cause a significant increase in TBARS levels with respect to controls (p< 0.05). In conclusion, ischemia reperfusion injury results from free radical formation is not apperent following cold ischemia for 45 minutes. Nevertheless, 45 minutes of normothermic and 90 minutes of cold ischemia / reperfusion appeared to cause enough free radical formation for tissue injury. KEYWORDS: Cold ischemia, Renal ischemia and reperfusion, free radicals, Anatrophic nephrolitotomy. VII