Düzenli egzersizin skapular kassal endurans, skapular stabilizasyon ve diskinezi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of regular exercise on scapular muscular endurance, scapular stabilization and dyskinesia
  1. Tez No: 867330
  2. Yazar: MEHMET MİÇOOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA FATMA UYGUR, PROF. DR. HAYRİ BARAN YOSMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, düzenli olarak klinik pilates egzersizleri yapan 40-65 yaş erişkin kadın bireylerin skapular kassal endurans, skapular stabilizasyon, skapular diskinezi, üst ekstremite fonksiyonel durumu ve postüral düzgünlük parametrelerini aynı yaş grubundaki sedanter erişkin kadın bireyler ile karşılaştırarak incelemek ve düzenli egzersizin bu parametreler üzerinde etkili olup olmadığını belirlemekti. Çalışmada düzenli klinik pilates egzersizleri yapan 35 birey ve sedanter yaşam tarzına sahip olan 35 birey dâhil edilerek toplam 70 birey değerlendirildi. Klinik pilates egzersizleri yapan bireyler en az 6 aydır haftada 2-3 gün 1 saat olmak üzere, düzenli olarak fizyoterapist kontrolünde yapılan egzersiz programına katılan bireyler arasından belirlendi. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, sağlık durumu ve egzersiz alışkanlıkları kaydedildi. Skapular kas kuvveti değerlendirmesinde, dijital el dinamometresi; skapular kassal endurans değerlendirmesinde, Skapular Kassal Endurans Testi (SKET) ve Omuz Eksternal Rotasyon Yorgunluk Protokolü; skapular diskinezi değerlendirmesinde, Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ve Lennie testi; üst ekstremite fonksiyonel durumu değerlendirmesinde, Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH); postüral düzgünlük değerlendirmesinde, New York Postür Değerlendirme Testi kullanıldı. Çalışma sonucunda klinik pilates egzersizleri yapan bireylerde skapular kas kuvveti değerleri sedanter bireylerden anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the parameters of scapular muscular endurance, scapular stabilization, scapular dyskinesia, upper extremity functional status and postural alignment of adult women aged between 40-65 years old who were performing clinical pilates exercises regularly compared with sedentary adult women in the same age group and to determine whether regular exercise had an effect on these parameters. A total of 70 individuals were included in the study, including 35 individuals performing regular clinical pilates exercises and 35 individuals with sedentary lifestyles. Clinical pilates group was selected from the individuals who participated in the exercise program under the control of a physiotherapist regularly for 1 hour, 2-3 days a week for at least 6 months. Socio-demographic characteristics, health status and exercise habits of the participants were recorded. For scapular muscle strength assessment, digital hand dynamometer; for scapular muscular endurance assessment, Scapular Muscular Endurance Test (SMET) and Shoulder External Rotation Fatigue Protocol; for the assessment of scapular dyskinesia, Lateral Scapular Slide Test (LSST) and Lennie test; for assessment of upper extremity functional status, Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH); for the assessment of postural alignment, the New York Posture Assessment Test were used. In the results of the study, scapular muscle strength values were significantly higher in individuals who performed clinical pilates exercises compared sedentary individuals (respectively, p0.05).