Tipografinin değişen dili bağlamında Emigre Dergisi
Emigre Magazine in the context of the changing language of typography
  1. Tez No: 867357
  2. Yazar: NARGİZ JAVADOVA MAMMADLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL İZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tipografinin Değişen Dili Bağlamında Emigre Dergisi" adlı tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, dijital tipografinin tarihi başlangıcından günümüze değin araştırılmış, hangi süreçlerden geçtiği bu süreçten nasıl etkilendiği ortaya konmuştur. İlk olarak 1980'lerde ve 1990'larda tipografi alanın¬daki gelişmeler incelenip, tipografik tasarımı etkileyen teknolojik geliş¬meler daha yakından araştırılmıştır. Ayrıca tipografi ve grafik tasarımı etkileyen, yeni bir yapı oluşturan hatta ezber bozan, bazen kendi tarzı olan teorik fikirler kısaca özetlenmiştir. İkinci bölümde Emigre dergisinin dijital tasarımın tipografide yaptığı deği¬şikliği nasıl yansıttığı incelenmektedir. Emigre Inc.'in doğduğu ortamla ilgili detaylı bilgi sunulmaktadır. Emigre sayfalarında bir savaş olarak okunabilirlik sorunu gündeme getirimiştir. Dergiye ek olarak, Emigre Font House'un çalışmaları ve tipografisi araştırılmıştır. Üçüncü Bölümde, Emigre'nin tarihsel gelişimi ve Zuzana Licko'nun bu gelişimdeki rolü incelenmiştir. Bu bölümde teknolojik gelişmelerin Zuzana Licko'nun yazı karakterlerine yaptığı etki araştırılmıştır. Tezin son bölümü olan dördüncü bölümde Zuzana Licko'nun font tasarımı ve teknolojik gelişmelerle olan ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Emigre Magazine in the Context of the Changing Language of Typography”consists of four chapters. In the first part of the thesis, the history of digital typography has been researched from its beginning to the present day, and the processes it has gone through and how it has been affected by this process have been revealed. First, the developments in the field of typography in the 1980s and 1990s were examined and the technological developments affecting typographic design were investigated more closely. In addition, theoretical ideas that influence typography and graphic design, create a new structure and even break the mold, sometimes having their own style, are briefly summarized. The second part examines how Emigre magazine reflects the change that digital design has brought to typography. Detailed information is provided about the environment in which Emigre Inc. was born. The issue of readability has been raised as a battle in the Emigre pages. In addition to the magazine, Emigre Font House's work and typography were explored. In Chapter Three, the historical development of Emigre and the role of Zuzana Licko in this development are examined. In this section, the impact of technological developments on Zuzana Licko's fonts is investigated. In the fourth chapter, which is the last part of the thesis, Zuzana Licko's font design and its correlation with technological developments are examined.