Hastaneye başvuran bireylerin e-nabız uygulaması kullanım özellikleri ve e-sağlık okuryazarlığı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of e-nabiz application usage characteristics and e-health literacy levels of individuals applying to the hospital
- Tez No: 867358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmada hastaneye başvuran bireylerin e-nabız kullanım özellikleri ve e-sağlık okuryazarlığı düzeylerinin tanımlanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi polikliniklerine başvuran, 18-70 yaş arasındaki toplam 410 kişiyle yapılan tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Tüm katılımcılara; 31 soruluk sosyodemografik özellikleri ve e-nabız kullanımıyla ilgili ifadeleri olan anket formu ve 10 soruluk E-sağlık Okuryazarlığı Ölçeği formu uygulandı. İstatistiksel analizler Statistical Packetfor The Social Science 22.0 bilgisayar programıyla yapıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 39,43±12,52 yıl olarak tespit edildi. Katılımcıların E-sağlık Okuryazarlığı (ESOY) Ölçeği puan ortalaması 26,88±7,35, e-nabız bilgisi puanı ortalaması 45,75±8,8 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to describe the E-nabız usage characteristics and e-health literacy levels of individuals admitted to the hospital. Materials and Methods: This study is a descriptive and cross-sectional study conducted with a total of 410 people aged 18-70 years who applied to Konya City Hospital outpatient clinics. All participants were administered a 31-question questionnaire about sociodemographic characteristics and e-pulse usage and a 10-question E-health Literacy Scale form. Statistical analyses were performed with Statistical Packetfor The Social Science 22.0 computer program. Results: The mean age of the participants was 39.43±12.52 years. The mean score of the E-health Literacy Scale (EHSL) was 26.88±7.35, and the mean score of e-pulse knowledge was 45.75±8.8.