Postmenopozal kadınlarda pnf egzersizlerinin denge ve düşme riski üzerine etkisi
The effect of pnf exercises on balance and fall risk in postmenopausal women
  1. Tez No: 867368
  2. Yazar: SAMED SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YEŞİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmada postmenopozal kadınlarda PNF egzersizlerinin denge ve düşme riski üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 48 postmenopozal kadın katılımcı dahil edildi ve randomize olarak PNF (n=24) ve Frenkel (n=24) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri kaydedildi. PNF grubuna haftada 5 gün toplam 20 seans ve 30'ar dakika PNF (dinamik stabilizasyon, ritmik stabilizasyon, kombine izotonik kontraksiyonlar ve tut-gevşe aktif hareket teknikleri dört kalça paterninde) egzersiz programı uygulandı. Kontrol grubuna ise Frenkel koordinasyon egzersizleri ev egzersiz programı şeklinde haftada 5 gün 20 seans şeklinde uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrasında, Jamar el dinamometrisi ile el sıkma kas gücü ölçümü, SF-36 yaşam kalitesi anketi, FROP-Com (Falls Risk of Older People-Community Setting) düşme riski değerlendirmesi, fonksiyonel uzanma testi, tek ayak üzerinde durma testi, ZKY testi, BDÖ, kinestetik denge cihazı ile statik ve dinamik değerlendirmesi değerleri kaydedildi. Verilerin analizi Windows için geliştirilmiş SPSS versiyon 22.00 paket programı ile yapıldı. Sayısal değişkenlerin normallik testi Kolmogorov-Smirnov Testi ile kontrol edildi. Kategorik değişkenler arasındaki farklılıkların karşılaştırılmasında Ki Kare testi kullanıldı. İki grubun tedavi öncesi başlangıç verilerinin ve yüzde değişim skorlarının (tedavi sonrası değer-tedavi öncesi değer/100) karşılaştırılması için; normal dağılım gösteren sayısal verilerin analizinde Independent T Testi, normal dağılım göstermeyen sayısal verilerin analizinde Mann Whitney U Testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren sayısal verilerin tedavi öncesi ve sonrası değerlerinin karşılaştırılmasında Paired samples T Testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen ve sayısal olmayan verilerin tedavi öncesi ve sonrası değerlerinin karşılaştırılmasında Wilcoxon signed rank testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the efficacy of PNF on balance and fall risk in postmenopausal woman Materials and Methods: A total of 48 postmenopausal woman were included in the study and were randomly divided into two groups as PNF exercise (n = 24) and Frenkel exercise group (n = 24). Demographic data of the patients were recorded. İn experimental group, a total of 20 sessions, 5 sessions per week PNF exercise (dynamic stabilization, rhythmic stabilization, combination of isotonics and hold-relax in four hip) were applied for 3 weeks. In control group, Frenkel coordination exercises were administered in 20 sessions, 5 days a week in the form of home exercise program. Before and after treatment, muscle strength measurement by Jamar hand dynamometry, SF-36 quality of life questionnaire, FROP-Com (Falls Risk of Older People-Community Setting) fall risk assessment, functional reach test, one leg stand test, time up and go test, berg balance scale, static and dynamic evaluation with kinesthetic balance device values were recorded. Statistical analysis was performed with SPSS version 22.00 package program developed for Windows. Normality test of numerical variables was checked by Kolmogorov-Smirnov Test. Chi-square test was used to compare the differences between categorical variables. In order to compare pre-treatment baseline data and percentage change scores (posttreatment value-pretreatment value / 100) of the two groups; Independent T Test was used for the analysis of numerical data showing normal distribution and Mann Whitney U Test was used for the analysis of non-normal distribution numerical data. Paired samples T Test was used to compare pre- and post-treatment values of numerical data showing normal distribution. Wilcoxon signed rank test was used to compare pre- and post-treatment values of non-normal and non-numerical data.