İngiltere'de idarenin taraf olduğu davalarda verilen yargısal emir içeren mahkeme kararlarının tabi olduğu usul ve esaslar
Procedure and substance of remedies involving a judicial order awarded against public bodies in England
  1. Tez No: 867369
  2. Yazar: ALİ ŞÜKRÜ KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
İngiltere'de idarenin yargı tarafından denetimi yargısal denetim adı verilen özel bir dava usulüyle yapılmaktadır. Yakın geçmişte İngiltere'nin idari yargılama alanında tecrübe etmiş olduğu reformlar İngiltere'yi idari rejimin benimsendiği hukuk sistemlerine oldukça yaklaştırmıştır. Günümüzde İngiltere'de idari uyuşmazlıkları çözümlemekle görevli bir ihtisas mahkemesi bulunmaktadır ve bu yargısal denetim davalarında özel hukuktan usul ve esas bakımından farklı hukuk kurallarını uygulamaktadır. Yargısal denetim başvurusu davacılar için son çaredir. Dava açmadan önce davacıların, uyuşmazlığı çözümlemekte etkili alternatif başvuru yollarını tüketmeleri gerekmektedir. Yargısal denetim başvurusu öncesinde tüketilmesi gerekli başvuru yolları da esas itibariyle idari başvuru ve tribunal başvurusu yoludur. İngiliz yargılama sisteminde tribunaller devlet ve birey arasında çıkan uyuşmazlıkların büyük kısmını çözmeleri bakımından önem arz ederler. Yakın geçmişte mevzuatta yapılan değişikliklerle tribunallerin yapısı yeniden kurgulanmış ve mahkeme benzeri hal almışlardır. Yargısal denetim incelemesi yapılabilmesi için öncelikle mahkemeden izin alınması gerekmektedir. İzin incelemesinde mahkeme, davanın konusunun yargısal denetim incelemesine uygunluğunu, dava ehliyeti, süre ve etkili başvuru yollarının tüketilmiş olup olmadığı incelenmektedir. Bu itibarla yargısal denetim izin incelemesi idari yargılama hukukumuzda dilekçeler üzerine yapılan ilk incelemeye benzerlik göstermektedir. İngiltere'de farklı olan bir husus izin incelemesi aşamasında şekli hususların yanında davacının iddialarının kuvvetinin de değerlendirmeye alınması ve kuvvetli görülmeyen iddiaların esas aşamasında savunulmasına izin verilmemesidir. iv Esas incelemesi aşamasında dava konusu idari işlemin hukuka uygunluk denetimi yapılır. Ancak haklılığını ispat etmiş davacı lehine talep ettiği karara hükmedilmesi kural olsa da İngiltere'de Yüksek Mahkeme (High Court), işlemin hukuka aykırı olduğunu kabul etmekle beraber davacının talep ettiği kararı vermeyi reddedebilir. Bu kapsamda mahkeme davacının tutumu, başvurunun geç yapılmış olmasını, talep edilen kararın idareye ve üçüncü kişilere etkisini değerlendirmektedir. Eğer mahkeme uyuşmazlığın çözümüne uygun olduğuna kanaat getiriyorsa davacı lehine iptal, yasaklama, zorlama, injunction veya tespit kararlarına hükmedebilir. Adı geçen karar türlerinin tümü yargısal emir içermemektedir. Yasaklama, zorlama ve injunction kararları; iptal ve tespit kararlarından farklı olarak idareye olumlu veya olumsuz bir davranış yükümlülüğü yükleyebilir. Yasaklama kararı, tesis edilmesi durumunda hukuka aykırı olacak bir işlemin yapılmasını yasaklama; zorlama kararı, idareyi kamusal görevlerin yerine getirilmesine veya takdir yetkisini hukuka uygun olarak kullanmaya zorlama amacına hizmet eder. Injunction kararı ise özel hukuk kökenli bir karar türüdür ve kamu hukuku alanına sonradan dahil olmuştur. Hem zorlayıcı hem de yasaklayıcı form alabilir ve zorlama ve yasaklama kararlarıyla aynı amaca hizmet eder. Injunction kararının adı geçen kararlardan en önemli farkı ara karar olarak talep edilebilmesidir.
Özet (Çeviri)
In England, Courts review the legality of administrative actions through specialized process known as the judicial review proceedings. Through the reforms experienced in the recent past, England came to resemble the Continental European legal systems in the sense it now has a specialized branch for the settlement of administrative disputes. Judicial review is a specialized procedure differing from ordinary proceedings and administration is subject to a different body of substantive rules that can be classified as administrative law. Judicial review is a remedy of last resort. Before applying for judicial review, claimants must exhaust other alternative remedies. In this sense administrative complaints and application to tribunals are deemed effective alternative remedies. Tribunals have great importance as they resolve the majority of the disputes arising between the state and the citizens. Through the reforms made in the recent past tribunals are restructured and became court-like institutions. Judicial Review is preconditioned to the permission of the court. In the permission stage, the court considers justiciability of the matter in judicial review proceedings, standing, delay and whether effective alternative remedies are exhausted. In this sense, permission stage is similar to the first examination upon receival of petition in Turkish administrative law. However, contrary to the Turkish law, in the permission stage merits of the claim is also evaluated along with procedural requirements. Meritless claims are not allowed to be argued before the court in the substantive stage. In the substantive stage, the court judges the legality of administrative acts and omissions. While in principle a claimant having successfully argued their case should vi be entitled to the order they are seeking. However, in judicial review proceedings, the court has discretion on the matter. The court can agree with the claimant but still refuse to award the order requested by the claimant. In the exercise of its discretion upon the matter, the court considers the conduct of the claimant, delay, effect of the decision on the administration and third parties. Having ascertained that the order requested is just and convenient for the settlement of the dispute, the court can award a quashing order, a prohibiting order, a mandatory order, an injunction or a declaration. Not all the aforementioned orders compel the administration to act in certain way. Contrary to the quashing orders and declarations; prohibiting orders, mandatory orders and injunctions force the administration to either act or refrain from acting in the specified manner. As the name suggests a prohibiting order prohibits the administration from taking an action that will be unlawful. A mandatory order compels the administration to fulfill its duties and exercise discretion in a lawful way. Injunction is a private law remedy and has entered the sphere of public law in a relevantly later stage. It can take either mandatory or prohibitory form and serves the same purpose as the mandatory and prohibiting orders. However, an injunction can be awarded as an interim remedy while prohibiting and mandatory orders are only available as a final remedy.