5 yaş altı çocuk ölümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of deaths of children under 5 years of age
  1. Tez No: 867389
  2. Yazar: ESRA CANDAGÜL ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma, kadınlar, yaşlılar, engelliler gibi savunmasız grupta yer alan çocukların adli nitelik kazanan ölümleri incelenerek 5 yaş altı çocukluk çağı adli ölümlerinin özellikleri, en sık ölüm nedenleri, risk faktörlerinin belirlenmesi ve literatüre katkı sunulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 01.01.2018-31.12.2022 tarihleri arasında Kayseri Adli Tıp Şube Müdürlüğünün bünyesinde ölü muayene ve otopsi işlemi yapılan 5 yaş altındaki 241 olgu verileri geriye dönük olarak taranmıştır. Adli tıbbi kayıtlar yaş, cinsiyet, uyruk gibi demografik verilerinin yanında, ölüm yılı, mevsimi, mekanı, yeri, ölü muayenesi, otopsi, histoloji ve toksikoloji sonuçları, ölüm nedeni, ölüm orijini açısından değerlendirilmiştir. Veriler sayısal olarak kodlanarak, istatistiksel analizi için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The study aimed to examine the forensic deaths of children in vulnerable groups such as women, the elderly, and the disabled, to determine the characteristics, most common causes of death, and risk factors of forensic deaths in childhood under 5 years of age, and to contribute to the literature. Material and Method: The data of 241 cases under the age of 5 who underwent death examination and autopsy at Kayseri Forensic Medicine Branch Directorate between 01.01.2018-31.12.2022 were retrospectively reviewed. Forensic medical records were evaluated in terms of demographic data such as age, gender, nationality, year, season, place, location, death examination, autopsy, histology and toxicology results, cause of death and origin of death. The data was coded numerically and analyzed with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25.0 program for statistical analysis.