Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'ında, toplumsal sorunların tespiti ve çözüm önerileri
Identification of social problems and proposals for solutions in Mehmet Aki̇f Ersoy's 'Safahat'
  1. Tez No: 867470
  2. Yazar: ELİF OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ORAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Mehmet Akif Ersoy, hakikat yolculuğunun öncüsü, vicdanın kalemi ve millî marşımızın müstesna mimarıdır. Sözleri, asırları aşan bir ilham ve irfan kaynağı olarak ismi unutulmaz bir şekilde tarih sayfalarına nakşolmuştur. Mehmet Akif Ersoy'un kelimeleri, zamanın ötesinde yankılanan bir çığlık gibidir; kalpleri titreten, vicdanları harekete geçiren bir çağrı niteliğindedir. Akif'in“Safahat”ı, sadece bir şiir kitabı değil; milletin sesi, tarihin şahidi ve gelecek nesillere ilham kaynağı olan eşsiz bir hazinedir. Bu araştırma, Mehmet Akif Ersoy'un“Safahat”ında derin toplumsal eleştirileri ve çözüm önerilerini analiz ederek, onun ideallerini ve toplumsal dönüşüm vizyonunu derinlemesine anlamayı amaçlamıştır. Nitel bir çalışma olan bu araştırma, eseri analitik bir bakış açısıyla ele alarak, şiirlerin sosyal-toplumsal bağlamda incelenmesine odaklanmıştır. Çalışmada Mehmet Akif Ersoy'dan, eserinde tespit edilen toplumsal konu başlıklarından ve bizzat sunduğu çözüm önerilerinden söz edilmeye çalışılmıştır. Mehmet Akif'in çözüm önerilerini de barındıran özgün bir çalışma hedeflenmiştir. Çalışmada temel kaynak olarak“Safahat”tan yararlanılmıştır. Mehmet Akif Ersoy ve“Safahat”hakkında birçok eser ve geniş bir literatür taraması, çalışmanın temelini oluşturmuştur. Akif'in döneminin siyasi, sosyal ve toplumsal koşullarıyla ilişkilendirilerek, eserindeki fikirlerin nasıl şekillendiği ve etkilendiği titizlikle incelenmiştir. Çalışma, Akif'in“Safahat”ındaki toplumsal eleştirilerin günümüzdeki yankılarını ve evrensel geçerliliğini vurgulayarak, sosyoloji ve toplum bilimine önemli katkılar sunmaktadır.“Safahat”ın toplumsal duyarlılığı harekete geçirdiği, düşündürdüğü ve her nesle rehberlik ettiği vurgulanarak, çalışmanın değeri ve önemi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Akif Ersoy, pioneer of the journey of truth, the conscience's pen, and the distinguished architect of our national anthem. His words have been etched into the pages of history in an unforgettable manner, serving as an inspiration and a source of wisdom transcending centuries. Mehmet Akif Ersoy's words resonate beyond time; they are like a cry that shakes hearts, a call that moves consciences. Akif's“Safahat”is not just a book of poetry; it is the voice of the nation, a witness to history, and a unique treasure that inspires future generations.This research aims to deeply understand Mehmet Akif Ersoy's ideals and his vision of societal transformation by analyzing the profound social critiques and solution proposals in his work“Safahat”. This qualitative study approaches the work with an analytical perspective, focusing on the examination of the poems in their social and cultural context. The study attempts to discuss Mehmet Akif Ersoy's societal themes and the solutions he presents in his work. An original study that incorporates Akif's solution proposals is targeted. The primary source utilized in this study is“Safahat”. Numerous works and an extensive literature review about Mehmet Akif Ersoy and“Safahat”have formed the foundation of this research. The political, social, and cultural conditions of Akif's era are carefully examined in relation to how his ideas in the work were shaped and influenced. By emphasizing the echoes and universal relevance of the societal critiques in“Safahat”to the present day, this study contributes significantly to sociology and social sciences. It highlights how“Safahat”ignites societal sensitivity, provokes thought, and guides every generation, thus underscoring the value and scope of the study.