Mashing up Jane Austen's Pride and Prejudice: Pride and Prejudice and Zombies and Pride and Prejudice and Zombies: Dawn of the Dreadfuls
Karma Jane Austen's Gurur ve Önyargı: Gurur ve Önyargı ve Zombiler & Gurur ve Önyargı: Korkunçların Şafağı
- Tez No: 867479
- Danışmanlar: DOÇ. OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Karma edebiyat, remiks kültüründen türetilen taktikleri kullanarak ve hayran kurgu türleriyle aktif olarak ilgilenerek, küresel edebiyatın prestijli eserlerini bilinçli olarak yeniden hayal etmektedir. Bu bilinçli yaklaşım, taze ve heyecan verici bir okuma deneyimi sunmayı amaçlamaktadır. Bağımsız yayıncılar ile çağdaş yazarlar arasındaki simbiyotik ilişki hem okuyucular hem de eleştirmenler arasında büyük ilgi uyandıran edebi hatalara yol açmıştır. Ancak Seth Grahame-Smith ve Steve Hockensmith'in kendilerinden ilham alınan orijinal edebiyat klasiklerinin anlatım amaçlarına yönelik dikkat çekici bir tutumları vardır. Eserlerinde önemli tarihi detayları açığa çıkarma gibi karmaşık bir görevin üstesinden etkili bir şekilde gelmek için Jane Austen'in benzersiz anlatım estetiğini kullanmışlardır. Bu tez, zombi türünün karma kurgunun yaratımı ve hedefleri üzerindeki etkisine odaklanarak karma edebiyatın evrimini araştırmaktadır. Şimdiye kadar kabul edilmeyen karma literatürün geniş kapsamını ve önemini vurgulamaktadır. Seth Grahame-Smith'in 2009 yılında Jane Austen'in Pride and Prejudice adlı eserinden uyarlaması ve Steve Hockensmith'in 2010 yılında bir zombi kıyametinde geçen Pride and Prejudice: Dawn of the Dreadfuls (2010) adlı eseri ile başlayan karma hareketi, ana akım kültürde önemli bir fenomen haline gelmiştir. Bu tez, söz konusu parodi uyarlamaların, Pride and Prejudice'ın orijinal metinlerinde bulunan kadınlık ve kadınsı dayanıklılık tasvirlerini yeniden yapılandırmak için tür kurgu topoi'sini nasıl kullandığını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mash-up literature deliberately reimagines the prestigious works of global literature, using tactics derived from the remix culture and actively engaging in fan fiction genres. This conscious approach aims to provide a fresh and exciting reading experience. The symbiotic relationship between independent publishers and contemporary authors has led to literary mistakes of great interest among both readers and critics. However, both authors, Seth Grahame-Smith and Steve Hockensmith, have a remarkable attitude towards the narrative purposes of the original literary classics inspired by them. In their mashup novels, they use Jane Austen's unreferenced narrative aesthetics to effectively overcome the complex task of concealing and exposing critical historical aspects. This thesis explores the evolution of mashup literature, focusing on the impact of the zombie genre on the creation and goals of mashup fiction. It highlights the extensive range and significance of mashup literature, which has remained unacknowledged until now. The mashup movement, which began with Seth Grahame-Smith's 2009 adaptation of Jane Austen's Pride and Prejudice and its prequel Pride and Prejudice: Dawn of the Dreadfuls by Steve Hockensmith 2010, set in a zombie apocalypse, has become a significant phenomenon in mainstream culture. The thesis aims to demonstrate how the parodic adaptations, Pride and Prejudice and Zombies and Pride and Prejudice: Dawn of the Dreadfuls, use genre fiction topoi to reconfigure the depictions of femininity and feminine resilience found in the original texts of Pride and Prejudice.