Sosyal hizmette finansal yeterlilik ve finansal sosyal hizmet müdahale bilgisinin önemi: Uzman deneyimleri üzerinden nitel bir araştırma
The importance of financial competence and social work intervention knowledge in social work: A qualitative research based on expert experiences
- Tez No: 867502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, aktif sahada görevli sosyal hizmet uzmanlarının, lisans eğitimlerinde finansal bilgi- beceri kazanma durumları ile finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemeyi ve finansal sosyal hizmet uygulamalarını nasıl gerçekleştirdiklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma nitel araştırma modelinde tasarlanmıştır. Nitel araştırma modellerinden fenomenolojik desende, maksimum çeşitlik örnekleme ile seçilen 13 sosyal hizmet uzmanının konuya dair deneyimleri üzerinden temellenmiştir. Nitel veriler, sosyal hizmet alanında çalışan 13 uzmanla yapılan yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiş ve MAXQDA20 paket programı kullanılarak içerik analizi ile analiz edilmiştir. Küreselleşen dünyada hemen her ülkede uygulanan ekonomik tedbirlere bakıldığında finans bilgisi ve finansal okuryazarlığın ne kadar önemli olduğu gözle görülür bir gerçektir. Finans bilgisi ve finansal okuryazarlık; sosyal hizmet müdahale tasarlayıcıları için doğru müdahaleler tasarlayabilmeleri ve mesleki doyum sağlayabilmeleri açısından önemli iken; müracaatçı grupları için de doğru finansal kararlar vererek ekonomik, sosyal, ruhsal açıdan iyilik hallerinin oluşturulması için gereklidir. Çalışmada bireyler ve aileler arasında finansal güvenliği teşvik etmek için doğrudan, topluluk ve politika uygulamaları yoluyla sosyal hizmet uzmanlarının çabalarından oluşan“Finansal Sosyal Hizmeti”sosyal hizmet müfredatına dahil ederek sosyal hizmet müdahalelerine kişisel ve hane halkının finansal refahına odaklanmayı entegre edebilmek, sosyal hizmet uzmanlarının deneyimleri üzerinden finansal yeterliliğin önemini ortaya koyabilmek için konuyla ilgili literatüre kaynak oluşturmak hususunda önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the financial knowledge and skills acquisition status of social workers actively engaged in the field, along with their levels of financial literacy, and to reveal how they implement financial social work practices. The research is designed within a qualitative research model. Based on the phenomenological design of qualitative research models, it is grounded on the experiences of 13 social workers selected through maximum diversity sampling. Qualitative data were obtained through structured interviews with these 13 experts working in the field of social work and analyzed using content analysis with the MAXQDA20 software package. Considering the economic measures implemented in almost every country in the globalizing world, the importance of financial knowledge and literacy is an observable fact. Financial knowledge and literacy are crucial for social work intervention designers to devise appropriate interventions and attain professional satisfaction, and for applicant groups to make correct financial decisions, thus creating well-being in economic, social, and psychological aspects. The study emphasizes the significance of incorporating“Financial Social Work,”consisting of efforts of social workers through direct, community, and policy practices to promote financial security among individuals and families, into the social work curriculum. This integration aims to focus social work interventions on the financial well-being of individuals and households, and to highlight the importance of financial competence through the experiences of social work professionals, thus contributing to the literature on the subject. r.