Avrupa Birliği-Rusya Federasyonu enerji ilişkileri ve Ukrayna Krizi
The European Union-Russian Federation energy relations and Ukraine Crisis
  1. Tez No: 867503
  2. Yazar: VEYSEL BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Federasyonu (RF) arasındaki enerji ilişkileri, son yıllarda giderek karmaşık bir hale gelmiştir. Bu ilişkilerin temelinde, enerji arz güvenliği ve stratejik dinamikler bulunmaktadır. Özellikle Ukrayna Krizi'nin etkileriyle birlikte, bu ilişkilerde önemli değişimler yaşanmıştır. Ukrayna Krizi öncesinde, AB ve Rusya arasındaki enerji ilişkileri, karşılıklı bağımlılığa dayalı bir yapıya sahipti. AB, enerji arzının çeşitlendirilmesi ve enerji güvenliği açısından alternatif rotalar arayışı içindeydi. Rus gazının AB'deki toplam tüketimdeki payı yüksek olmasına rağmen, AB, Rus gazına olan bağımlılığını azaltmaya yönelik çabalarını sürdürmekteydi. Rusya ise enerji kaynaklarını ekonomik ve politik çıkarları doğrultusunda kullanarak, AB ile karşılıklı bağımlılığı sürdürmeye çalışmaktaydı. Ukrayna Krizi'nin patlak vermesiyle birlikte, AB ve Rusya arasındaki enerji ilişkilerinde önemli değişiklikler yaşanmıştır. Krizin derinleşip savaşa dönüşmesi, AB'nin enerji arz güvenliği ve stratejik çıkarlarına yönelik bir tehdit oluşturmuş, Rusya ise enerji transferi ve enerji pazarı bakımından alternatif rota ve kaynak arayışına yönelmiştir. Ukrayna Krizi her iki tarafın enerji politikalarını yeniden şekillendirmek suretiyle önemli bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Çalışmanın amacı, Ukrayna Krizi'nin AB ve Rusya enerji ilişkileri arasında yarattığı değişimi analiz ederek gelecekte bu ilişkilerin ne şekilde ilerleyebileceğini tartışmaktır. Ukrayna Krizi, AB ve Rusya arasındaki enerji ilişkilerinde önemli değişimlere yol açmıştır ve gelecekteki enerji politikalarını belirleyecek önemli bir faktör olmaya devam edecektir. AB ve Rusya arasındaki enerji ilişkilerinin geleceği, karmaşık ve çok boyutlu bir konudur. Gelecekteki AB-Rusya enerji ilişkileri, karşılıklı güvene dayalı bir yapıya evrilebileceği gibi, rekabetçi ve çatışmacı bir şekilde de gelişebilir. Çalışma, aktörlerin enerji politikalarını oluştururken enerjinin ekonomik ve güvenlik boyutları kadar siyasi, jeopolitik ve çevresel boyutları da dikkate alınarak uzun vadeli politikalar üretmesi gerektiğini savunmaktadır. Gelecekte AB-Rusya ilişkileri, sadece enerji arzı ve talebiyle sınırlı kalmayıp aynı zamanda jeopolitik, ekonomik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle şekillenecektir.
Özet (Çeviri)
The energy relations between the European Union (EU) and the Russian Federation (RF) have become increasingly complex in recent years. At the core of these relations lie energy supply security and strategic dynamics. Significant changes have occurred in these relations, particularly in the wake of the Ukraine Crisis. Prior to the Ukraine Crisis, the energy relations between the EU and Russia were characterized by mutual dependence. Despite the high share of Russian gas in the EU's total consumption, the EU continued its efforts to reduce its dependence on Russian gas by seeking alternative routes to diversify its energy supply and enhance energy security. Russia, on the other hand, aimed to maintain this mutual dependency by using its energy resources in line with its economic and political interests. With the outbreak of the Ukraine Crisis, significant changes occurred in the energy relations between the EU and Russia. The deepening of the crisis into a full-scale conflict posed a threat to the EU's energy supply security and strategic interests, while Russia sought alternative routes and sources for energy transfer and market access. The Ukraine Crisis marked a crucial turning point, prompting both parties to reshape their energy policies. This study aims to analyze the changes brought about by the Ukraine Crisis in the energy relations between the EU and Russia and to discuss how these relations might evolve in the future. The Ukraine Crisis has led to significant shifts in the energy relations between the EU and Russia and will continue to be a pivotal factor in shaping future energy policies. The future of EU-Russia energy relations is a complex and multi-dimensional issue. These relations could evolve into a structure based on mutual trust or could develop in a competitive and confrontational manner. This study argues that when formulating their energy policies, actors must consider not only the economic and security dimensions of energy but also the political, geopolitical, and environmental dimensions to produce long-term strategies. In the future, EU-Russia relations will be shaped not only by energy supply and demand but also by the interaction of geopolitical, economic, and environmental factors.