Model tabanlı STEM etkinliklerinin 3. sınıf 'Gezegenimizi Tanıyalım' ünitesinde akademik başarı ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The effect of model-based STEM activities on academic achievement and scientific process skills in the 3rd grade 'Let's Know Our Planet' unit
- Tez No: 867677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı fen bilimleri dersinde ilkokul 3. sınıf öğrencilerine uygulanan STEM etkinliklerinin öğrencilerin“Gezegenimizi Tanıyalım”ünitesindeki akademik başarı ve bilimsel süreç becerileri üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Bu araştırmanın örneklemini 2023-2024 yılı Erzurum ili Ertuğrul Gazi İlkokulu 3. sınıfında öğrenim gören 64 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada nicel araştırma desenlerinden ön test ve son test uygulamalı deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubunda dersler model tabanlı STEM etkinlikleriye yürütülürken kontrol grubunda dersler MEB müfredatına göre sürdürülmüştür. Çalışmada veriler Gezegenimizi Tanıyalım Başarı Testi (GTBT), Temel Beceriler Ölçeği (TBÖ) ve öğrencilerin oluşturduğu Mühendislik Not Defteri (MND) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde parametrik ve nonparametrik testlerden faydalanılmıştır. Bulgular: Araştırmada kullanılan GTBT için yapılan deney ve kontrol grubu ön bilgileri arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the effect of STEM activities applied to 3rd grade primary school students in the science course on the students' academic success and scientific process skills in the“Let's Get to Know Our Planet”unit. Method: The sample of this research consists of 64 students studying in the 3rd grade of Ertuğrul Gazi Primary School in 2023-2024. In this research, a quasi-experimental design with pre-test and post-test applied experimental and control groups, which is one of the quantitative research designs, was used. While the lessons in the experimental group were carried out with model-based STEM activities, the lessons in the control group were carried out according to the Ministry of Education curriculum. In the study, data were collected using the“Let's Know Our Planet Achievement Test”,“Basic Skills Scale”and“Engineering Notebook”created by students. Parametric and nonparametric tests were used to analyze the data. Findings: It was determined that there was no significant difference between the preliminary information of the experimental and control groups for GTBT used in the research (p>.05).