Türkiye'deki lisansüstü tezler üzerinden terörizmin finansmanının değerlendirilmesi
Evaluation of the financing of terrorism through postgraduate theses in Türkiye
- Tez No: 867710
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Finance, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de terörizmin finansmanı ile ilgili yapılan lisansüstü tezlerin değerlendirmesini ve terörizmin finansmanıyla mücadelede ulusal ve uluslararası alandaki gelişmeleri ele almaktadır. Lisansüstü çalışmaların incelenmesine yönelik olarak Türkiye'deki üniversitelerde hazırlanan ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Tez Merkezinde yayınlanan, hukuk, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, maliye ve ekonomi disiplinleriyle ilgili 37 adet tez, nitel araştırma ve karma yöntemler kullanılarak içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular çerçevesinde, Türkiye'de terörizmin finansmanıyla mücadeleye yönelik yeterli akademik çalışmanın yapılmadığı ve uluslararası işbirliği temelinde yapılabilecek yasal düzenlemelerin etkinliği için ülkelerin güvenilir bir dış politika perspektifine sahip olmasının son derece önemli olduğu anlaşılmıştır. Buna göre, terörizmin finansmanıyla mücadele edebilmek için disiplinler arası bilimsel çalışmaların artırılması ve etkili sonuçlar ortaya çıkarabilecek iç ve dış politikaların yapılması gerekmektedir. Özetle çalışma, terörizmin finansmanıyla mücadele bağlamında Türkiye'yi ve uluslararası konjonktürü bütüncül bir bakış açısıyla ele alarak neler yapılması gerektiği konusunda bilimsel çalışma yapanlar ile politika yapıcılara gerçekçi ve sürdürülebilir öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the evaluation of postgraduate theses on the financing of terrorism in Türkiye and the national and international developments in the fight against the financing of terrorism. In order to examine postgraduate studies, 37 theses on law, international relations, public administration, finance and economics, prepared in universities in Türkiye and published in the Higher Education Council Thesis Center, were analyzed by content analysis technique using qualitative research and mixed methods. Within the framework of the findings obtained, it was understood that not enough academic studies have been conducted to combat the financing of terrorism in Turkey, and it is extremely important for countries to have a reliable foreign policy perspective for the effectiveness of legal arrangements that can be made on the basis of international cooperation. Accordingly, in order to combat the financing of terrorism, it is necessary to increase interdisciplinary scientific studies and to make domestic and foreign policies that can bring decient results. In summary, the study provides realistic and sustainable recommendations to those who conduct scientific studies and policy makers on what should be done by considering Türkiye and the international conjuncture from a holistic point of view in the context of combating the financing of terrorism.