Gorbaçov dönemi ve SSCB'nin dağılma sürecinin Türk gazete haberlerine yansıması (1985-1991)
The reflection of the Gorbachev period and the collapse of the USSR in the Turkish newspapers (1985-1991)
  1. Tez No: 867744
  2. Yazar: AYBİKE İLAY CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliği liderliği görevini devralmasıyla birlikte Stalin Dönemi'nden itibaren gözle görülür şekilde gerileyen ülkeyi toparlamak için çareyi geniş çaplı reform hareketleri yapmakta bulmuştu. Perestroyka adlı planı ile siyasette ve ekonomide yeniden yapılanma çağını amaçlamış, glasnost yani açıklık fikri ile de bunu desteklemek istemişti. Hedefi; Birliği, içine düştüğü zor durumdan kurtarmaktı. Yaptıkları SSCB'nin sonunu hızlandırmaktan başka işe yaramamıştı. Liderliği süresinde Afganistan Savaşı sona ermiş, Berlin Duvarı yıkılmış ve Soğuk Savaş bitmişti. Ülkedeki hoşnutsuzluk Ağustos 1991'de meydana gelen darbe ile had safhaya ulaşmış ve ülkenin çöküşü hız kazanmıştı. Birliğe bağlı cumhuriyetler birer birer bağımsızlıklarını ilan ederek kendi yollarına gitmek istediklerini göstermişti. Bu çalışmada, Mihail Gorbaçov'un Sovyetler Birliği'nin başkanı olarak yaptığı faaliyetler ve SSCB'nin yıkılışına neden olan olaylar sonucu dağılışında yaşananların Türk basınına yansıması, tarihi açıdan incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
As soon as Gorbachev took over the leadership of the Soviet Union, he was able to implement a wide range of reform movements to tackle the country, which was clearly declining since the Stalin period. With his plan called Perestroika, he aimed at the era of political order and economy restructing and he wanted to support it with the idea of glasnost. His goal was to save the union from the difficult situation. His actions did nothing but speed up the end of the USSR. During the period of his leadership, the Afghanistan War was over, the Berlin Wall was destroyed and the Cold War was ended. The displeasure in the country reached a high level with the coup in August 1991 and the country's collapse gained momentum. The Republics attached to the Union showed that they wanted to go their own way by declaring their independence one by one. In this study, the activities of Mikhail Gorbachev as leader of the Soviet Union and the events that caused the collapse of the USSR will be studied in terms of historical events.