Burdur ve çevresi'nde Neolitik ve Erken Kalkolitik Çağ'a ait figürin ve idoller üzerine bir çalışma
A study on figurines and idols from the Neolithic and Early Chalcolithic Periods in Burdur and its surrounding region
- Tez No: 867750
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN UMURTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Burdur ve Çevresi'nde 1950'li yılların ikinci yarısında başlayan kazılarda Hacılar, Kuruçay, Höyücek ve Bademağacı yerleşmelerinde kazılar yapılmış ve bu çalışmalar sırasında Neolitik ve Erken Kalkolitik Çağ tabakalarında anlamlı sayıda figürin ve idoller ele geçmiştir. Tez kapsamında bu yerleşmelerde ortaya çıkan tüm Neolitik ve Erken Kalkolitik Çağ figürin ve idolleri tek tek incelenerek tipolojik bir sınıflandırma yapılmıştır. Yapılan sınıflandırmada söz konusu figürin ve idoller, kendi aralarında karşılaştırılarak değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışmada ayrıca, Burdur ve Çevresi'nde yapılan kazılarda ele geçen söz konusu malzemenin verdiği bilgilere dayanılarak komşu ve çağdaş merkezlerin benzer örnekleri de değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
During the excavations that started in the second half of the 1950s in Burdur and its environs, Hacılar, Kuruçay Höyücek and Bademağacı settlements were excavated and a significant number of figurines and idols were recovered from the Neolithic and Early Chalcolithic Period levels. Within the scope of this thesis, all the Neolithic and Early Chalcolithic figurines and idols found in these settlements were analyzed one by one and a typological classification was made. In this classification, the figurines and idols were compared and evaluated. In this study, similar examples from neighboring and contemporary centers were also evaluated based on the information provided by the excavations in Burdur and its surroundings.