Slav mitolojisi folkloru ve görsel sanatlarında kuş imgesi
Bird image in Slavic mythology, folklore and visual arts
  1. Tez No: 867751
  2. Yazar: LOLA KADIROVA SALGINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇEŞMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hem karada, hem suda, hem havada varlığını sürdürebilme yeteneğine sahip olan kuşlar insanların akıllarını meşgul etmektedir. Tarih öncesi dönemlerden bu yana, doğal ve hayal ürünü olan kuşlar, uçabildikleri ve dolayısıyla gökyüzü ile yer arasında bağlantı oluşturabildikleri için insanlar ve tanrılar arasında aracılık yapabildikeri düşünülmektedir. Kuşlar da dini ve mitolojik tasavvurlarda geniş yer almaktadır. Slav mitolojik kuşlarının ortak özelliği, denizde ya da deniz kenarında yaşayarak üç elemanı, yani toprak, hava/ rüzgâr ve suyu birleştirebilmeleridir. Mitolojik varlıklar oldukları için dış görünümleri de dikkat çekmektedir. Kuş kanatları olan Alkonost, Sirin ve Gamayun'un kadın başı ve gövdesi vardır. Semargl'ın ise gövdesi ve başı köpek, kanatları ve tırnakları da kuştur. Bunun yanı sıra mitolojik kuşların insanı büyüleyen güzel sesleri, sihirli özelliklere sahip olan tüyleri de vardır.
Özet (Çeviri)
Birds, which have the ability to live on land, in water, and in the air, occupy people's minds. Since prehistoric times, real and mythological birds have been thought to be able to mediate between humans and gods because they can fly and thus create a connection between the sky and the earth. Birds also feature widely in religious and mythological beliefs. The common feature of Slavic mythological birds is that they can combine three elements, namely earth, air and water, by living in the sea or by the sea. Since they are mythological beings, their appearance also attracts attention. Alkonost, Sirin and Gamayun with bird wings have a female head and body. Semargl's body and head are those of a dog, and its wings and nails are those of a bird. In addition, mythological birds have beautiful voices that can enchant people and feathers that have magical properties. The works of lubok masters, decorations of houses and religious buildings, and even paintings by famous artists were dedicated to mythological birds. Famous Russian painters depicted heroes of fairy tales and legends in their paintings, made sketches for theater and stage plays, and drew illustrations for fairy tales.