Transrektal ultrasonografi eşliğinde yapılan prostat biyopsisi profilaksisinde farklı antibiyotik kullanımının enfeksiyon parametreleri ve diğer komplikasyonlar üzerine etkisi
The effect of different antibiotic use on infection parameters and other complications in transrectal ultrasonography-guided prostate biopsy prophylaxis
  1. Tez No: 867830
  2. Yazar: ERDEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKER KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Prostat kanseri erkek popülasyonda en sık görülen 2. tümör olup ürogenital sistemin en sık kanseridir. Özellikle son yıllarda artan tarama yöntemleri nedeni ile tanı konma sıklığı artmıştır ve kansere bağlı ölümler de erken tanı sayesinde azalmaktadır. Kanserin erken tanısının giderek öneminin arttığı günümüzde prostat kanserinin erken tanısı için de gittikçe artan prostat biyopsileri ile sonuçlanmaktadır. Artan biyopsiler aslında düşük olasılıklı bir komplikasyon olan biyopsi sonrası enfeksiyonların da sık görülmesine neden olmakta ve sağlık sistemimiz üzerinde yük olma potansiyeli sergilemektedir. Bu çalışmamızın amacı hastaların yakınmaları, kullandıkları antibiyotik rejimleri, tetkik ve taramalarında kullanılan enfektif parametreler ile enfeksiyon gelişmesi arasındaki ilişkiyi retrospektif araştırmak, olası risk faktörlerini ortaya koyarak ileri dönemde uygulanacak prostat biyopsileri sonrası enfeksiyon gelişmesini önlemeye yardımcı olmaktır. Hastanemizde transrektal yol ile prostat biyopsisi uygulanan hastalar retrospektif yöntemle taranmıştır. Takip ve tedavi planları uygulanmış, biyopsi sonrası takipten ayrılmayan 297 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar başta enfektif olmak üzere birçok parametre açısından değerlendirilmiştir. Hastalar ortalama 65 yaşındaydı ve PSA medyan değeri 6.9 ng/ml bulundu. Enfeksiyon gelişen hastaların, geçirmeyenler ile yapılan kıyaslanmasında kullanılan antibiyotikler fark göstermezken, enfektif parametreler enfeksiyon geçiren grupta belirgin olarak daha yüksek saptanmıştır. Özellikle CRP ve PCT iki grubun ayrımında belirgin tanı değeri göstermiş olup, CRP için 24 mg/L, PCT için 0,7 µg/L eşik değerleri enfeksiyon geçirebilecek hastanın tanısında değer taşımaktadır. Kullanılan antibiyotikler arasında yapılan karşılaştırmada fosfomisin kullanan grupta enfektif parametreler belirgin olarak daha fazla yükselmişse de bu fark iki grup arasında istatistiksel olarak belirgin fark ortaya çıkartmamıştır. Bu bilgiler fosfomisinlerin, kinolonlara direnç gelişim çağında biyopsi profilaksisinde kullanılabilir bir ajan olarak sunsa da kinolon grubu da tedavide ve profilakside halen değerini korumaktadır. Biyopsi sonrası enfeksiyonların önlenmesinde popülasyonlara özel risk faktörlerinin belirlenmesi özel önem arz etmekte, kohortumuzda prostat boyutu, son 6 ayda antibiyotik maruziyeti de bağımsız risk faktörü olarak bulunmuştur. Literatürde bir risk faktörü olarak tariflenen rektal sürüntü kültüründe kinolon direnci, popülasyonumuzda enfeksiyon geçiren hiçbir hastada pozitif saptanmamış olsa da olası enfeksiyon durumunda sunduğu ek bilgiler ve tedaviyi aydınlatabilmesi nedeni ile kullanımı klinik katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. Biyopsi sonrası enfeksiyonların önlenmesi için transperineal yolun kullanılarak rektal flora ile kontaminasyonun en aza indirilmesi de mantıklı bir yöntemdir. Daha geniş hasta serileri ile kinolon ve fosfomisin gruplarının karşılaştırılması, dünya genelinde hala sık kullanılmakta olan transrektal prostat biyopsisi profilaksisinde daha güvenilir sonuçlara varılmasını sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most common tumor in the male population and the most common cancer of the urogenital system. Especially in recent years, with the increasing use of screening methods, the frequency of diagnosis has increased, and deaths due to cancer have decreased thanks to early diagnosis. As the importance of early diagnosis of cancer is increasing, the increasing number of prostate biopsies is resulting in early detection of prostate cancer. The increasing number of biopsies actually leads to frequent occurrence of post-biopsy infections, which are actually a low-probability complication, and has the potential to burden our healthcare system. The aim of this study is to retrospectively investigate the relationship between patients' complaints, antibiotic regimens they use, infectious parameters used in examinations and screenings, and the development of infection, in order to identify possible risk factors and help prevent post-prostate biopsy infections. Patients who underwent transrectal prostate biopsy at our hospital were retrospectively screened. Follow-up and treatment plans were implemented, and 297 patients who did not discontinue follow-up after biopsy were included in the study. Patients were evaluated in terms of various parameters, especially infectious ones. The average age of the patients was 65 and the median PSA value was found to be 6.9 ng/ml. While there was no difference in the antibiotics used between patients who developed infections and those who did not, infectious parameters were significantly higher in the group that developed infections. Especially CRP and PCT showed significant diagnostic value in distinguishing between the two groups, with threshold values of 24 mg/L for CRP and 0.7 µg/L for PCT indicating a diagnosis of infection. Although there was a significant increase in infectious parameters in the group using fosfomycin compared to other antibiotics, this difference did not statistically show significant difference between the two groups. Although this information suggests fosfomycin as a usable agent in biopsy prophylaxis during the era of quinolone resistance, the quinolone group still maintains its value in treatment and prophylaxis. Identifying population-specific risk factors for preventing post-biopsy infections is of particular importance, and in our cohort,factors such as prostate size and antibiotic exposure in the last 6 months were found to be important independent risk factors. Although quinolone resistance was not detected positive in any of our patients who developed infections in rectal swab culture, its use was concluded to provide clinical contribution due to its ability to provide additional information in case of possible infection and illuminate treatment. Minimizing contamination with rectal flora by using the transperineal route for biopsy to prevent post-biopsy infections is also a logical method. We believe that comparing quinolone and fosfomycin groups with larger patient series will lead to more reliable results in transrectal prostate biopsy prophylaxis, which is still widely used worldwide.