Hatay ilinde kurulan Antakya Medeniyetler Korosunun incelenmesi
An analysis of the Antakya Civilizations Choir established in Hatay province
  1. Tez No: 867831
  2. Yazar: EZHAN BAHÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, Hatay'da kurulan Antakya Medeniyetler Korosunun kuruluş amacını, repertuvarını, maddi ve fiziki olanaklarını, çalışma işleyişini, konserlerini, koro üyelerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, betimsel analiz yöntemlerinin kullanıldığı nitel araştırma desenlerinden olan etnografik araştırma desenidir. Veriler toplanırken yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturularak yüz yüze görüşme yapılmıştır. Görüşme katılımcının rızası ile kayda alınmıştır. Koronun düzenli olarak yaptığı prova ve verdiği konserler gözlemlenerek ve koro ile ilgili tüm dokümanlar incelenerek daha fazla veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler belirlenen başlık ve alt başlıklara göre betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, koroda 3 semavi dinin farklı mezheplerine mensup, farklı mesleklerden 197 koro üyesinin 14 farklı dilde eserler seslendirdiği ortaya konmuştur. Araştırma verileri 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremden sonra güncellenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the purpose of the establishment of the Antakya Civilizations Choir established in Hatay, its repertoire, material and physical facilities, working process, concerts and choir members. The research is an ethnographic research design, which is one of the qualitative research designs using descriptive analysis methods. While collecting the data, a face-to-face interview was conducted by creating a semi-structured interview form. The interview was recorded with the consent of the participant. More data were obtained by observing the choir's regular rehearsals and concerts and examining all documents related to the choir. The data obtained were analyzed by descriptive analysis method according to the determined headings and subheadings. As a result of the research, it was revealed that 197 choir members from different sects of the 3 Abrahamic religions and from different professions sang works in 14 different languages. The research data was updated after the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6.