Çoklu ilaç kullanan yaşlı bireylerin ilaç uyumu ve etki eden faktörler
Medication compliance and affecting factors of elderly individuals using multiple medications
- Tez No: 867834
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Artan yaşam ömrüyle birlikte, geriatrik nüfusta artış ön plandadır. Bunun yanı sıra uzayan ömür, kronik hastalıkların sık görülmesi, artan polifarmasi ile karşımıza çıkmaktadır. Geriatrik nüfusun ilaç kullanım miktarı, ilaç sayısı ve sağlık okuryazarlıkları ilaç uyumları üzerinde önemli sonuçlar meydana getirmektedir. Bu çalışmada, çoklu ilaç kullanımının yüksek prevalansı göz önünde bulundurularak, geriatrik hastalar için kullanılan ilaç sayısı ile ilaç uyumu arasındaki ilişkinin saptanması, bireylerin ilaç uyumlarına etki eden faktörlerin belirlenmesi ve ilaç uyumu durumlarına göre hastane başvuru sayılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma Antalya Muratpaşa, Falez ASM, bölgesinde 07.05.133 ve 07.05.134 Aile Hekimliği birimlerine kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylerin katılımıyla prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan katılımcıların demografik verileri, ilaç öyküleri ve hastane başvurularının yanı sıra ilaç uyumu bildirim ölçeği (İUBÖ) uygulayarak elde edilen bilgiler analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza 314 katılımcı dahil oldu. Bu katılımcıların yaş ortalaması 73,75±8,5 olarak saptandı. Katılımcıların %60,8'ini kadın katılımcılar oluşturdu. Katılımcıların %34,1'i lise mezunuyken, %61,7'si evliydi. En sık saptanan kronik hastalık grubu %67,8 ile kardiyolojik hastalıklar olarak bulundu ve ortalama ilaç sayısı 4,32±2,63 olarak gözlendi. Ortalama İUBÖ puanı 23,76±1,82 olarak saptandı, lisans ve üzeri eğitim alanlarda diğer eğitim seviyelerine göre anlamlı ölçüde yüksek ortalama puan görüldü. Yaş ile İUBÖ puanı arasında negatif korelasyon görülürken, erkeklerin kadınlara göre daha fazla miktarda ilaç kullandığı saptandı. Sonuç: Çalışmamızdaki bulgular ışığında, katılımcıların sağlık okuryazarlığının arttırılması, düşük eğitim düzeyleri başta olmak üzeri eğitim verilmesinin ilaç uyumunu arttıracağı gözlenmektedir. Bununla birlikte solunum yolu hastalıklara sahip olan bireylere ilaç uyumu yönünden dikkat edilmesi gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Along with the increasing life expectancy, there is a prominent rise in the geriatric population. Additionally, the prolonged lifespan brings about a higher prevalence of chronic diseases and an increase in polypharmacy. The quantity of medication use, the number of prescribed drugs, and the health literacy of the geriatric population have significant implications on medication adherence. This study aims to identify the relationship between the number of medications prescribed for geriatric patients and medication adherence, considering the high prevalence of polypharmacy. Furthermore, the goal is to determine the factors influencing individuals' medication adherence and to compare hospital admission rates based on medication adherence statuses. Materials and Methods: This prospective study was conducted in the Antalya Muratpaşa, Falez Primary Health Care Center, with the participation of individuals aged 65 and over registered in the units 07.05.133 and 07.05.134. Demographic information, medication histories, and information obtained through the Medication Adherence Reporting Scale (MARS) were analyzed. Results: A total of 314 participants were included in the study, with an average age of 73.75±8.5. Female participants constituted 60.8% of the sample. While 34.1% of the participants had completed high school, 61.7% were married. The most frequently identified chronic disease group was cardiovascular diseases (67.8%), and the average number of medications was 4.32±2.63. The average MARS score was found to be 23.76±1.82, with significantly higher in individuals with a bachelor's degree or higher education. A negative correlation was observed between age and Medication Adherence Reporting Scale score, and it was noted that males used a higher amount of medication compared to females. Conclusion: In light of our study findings, increasing the health literacy of participants, especially those with lower education levels, is observed to enhance medication adherence. Additionally, special attention should be given to individuals with respiratory diseases regarding medication adherence.