Arap milliyetçiliği ve ordu: Abdulfettah es-Sisi dönemi Mısır milliyetçiliği (2014-2023)
Arab nationalism and army: Egyptian nationalism under Abdel Fattah el-Sisi (2014-2023)
  1. Tez No: 867835
  2. Yazar: CEMALEDDİN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Mısır Arap Cumhuriyeti'nin Arap milliyetçiliği ile Mısır milliyetçiliği arasındaki pragmatik tutumu ordu ve milliyetçilik temelinde açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmış ve akademik yayınlar, raporlar, belgeler, tezler, basılı ve elektronik yayınlardan yararlanılmıştır. Bu doğrultuda öncelikle millet ve milliyetçilik kavramları üzerinde durulmuş, milliyetçilik yaklaşımları açıklanmış ve ordunun milliyetçilikle olan ilişkisi ele alınmıştır. Arap milliyetçiliğinin gelişmesi ile Pan-arabizm, Baas partisi ve Cemal Abdulnasır önderliğindeki Arap sosyalizmi incelenmiş ve Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin Mısır'daki konumu açıklanmıştır. Devamında Mısır Milliyetçiliği, Abdulfettah es-Sisi yönetimindeki 2014-2023 yıllarını kapsayacak şekilde kimlik, kültür, eğitim ve ulusal mekânın inşası alt başlıkları ile incelenerek Mısır Silahlı Kuvvetlerinin durumu analiz edilmektedir. Sonuç bölümünde ise Abdulfettah es-Sisi döneminde uygulanan politikalar, milliyetçilik yaklaşımları ve Mısır Silahlı Kuvvetlerinin tutumu kapsamında tartışılarak Mısır milliyetçiliğinin geleceği anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the pragmatic attitude of the Arab Republic of Egypt between Arab nationalism and Egyptian nationalism is tried to be explained on the basis of the army and nationalism. The study utilized qualitative research methods and benefited from academic publications, reports, documents, theses, printed and electronic publications. In this respect, firstly, the concepts of nation and nationalism were emphasized, nationalism approaches were explained and the relationship between the army and nationalism was discussed. Secondly, the development of Arab nationalism and Pan-Arabism, the Baath party and Arab socialism under the leadership of Gamal Abdul Nasser are analyzed and the position of the Egyptian Armed Forces in Egypt is explained. Then, Egyptian Nationalism is analyzed by examining the sub-headings of identity, culture, education and the construction of the national space, covering the years 2014-2023 under Abdel Fattah Es-Sisi and the situation of the Egyptian Armed Forces. In the conclusion section, the policies implemented under Abdel Fattah Es-Sisi, nationalism approaches and the attitude of the Egyptian Armed Forces are discussed and the future of Egyptian nationalism is tried to be understood.