Zonguldak ilinde kamu hastanelerinde görev yapan hemşirelerin genel politik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the general political effectiveness of nurses working in public hospitals in zonguldak province
- Tez No: 867844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırma Zonguldak İl merkezinde görev yapan hemşirelerin genel politik etkinliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte yapılan araştırmanın evrenini Zonguldak İl merkezinde kamu hastanelerinde görev yapan hemşireler oluşturmuştur. Veriler, Temmuz-Eylül 2023 tarihleri arasında 253 hemşire ile yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak lçsel ve dışsal boyut olmak üzere iki alt boyut ve 26 maddeden oluşan Genel Politik Etkinlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik testi, t-Testi, Tek yönlü ANOVA ve Tukey testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hemşirelerin %46.6'sı 21-30 yaş arasında, %80.2'si kadın, %53.8'i evli ve %69.6'sı lisans mezunu hemşirelerdir. Hemşirelerin Genel Politik Etkinlik Ölçeği toplam puan ortalaması 64.08±15.48' tür. İçsel boyut puan ortalaması 34.77±8.67, dışsal boyut puan ortalaması 29.31±9.23 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin Genel Politik Etkinlik Ölçeği toplam ve alt boyut puan ortalamaları cinsiyet, hafta sonu çalışma durumu, aylık gelir, çalışılan kurum, çalışılan birim ve politikayı takip ettikleri kaynak açısından anlamlı fark oluştururken; yaş, eğitim durumu, medeni durum, dernek ve sendika üyeliği, çalışılan süre, çalışma statüsü açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: Elde edilen bulgulara göre, hemşirelerin politik etkinliklerinin orta düzeyde olduğu, içsel boyut puan ortalaması dışsal boyuta göre daha yüksek olduğu, hemşirelerin politik etkinliğinin erkek hemşirelerde, hafta sonu çalışmayanlarda, gelir durumu yüksek olanlarda ve göğüs ve meslek hastalıkları hastanesinde daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler; Sağlık, Politika, Hemşire, Politik Etkinlik
Özet (Çeviri)
Evaluation of the General Political Effectiveness of Nurses Working in Public Hospitals in Zonguldak Province Purpose: The research was conducted to measure the general political activities of nurses working in Zonguldak city center. Materials and Methods: The population of this descriptive research consists of nurses working in public hospitals in Zonguldak city center. The data was collected through a face-to-face survey with 253 nurses between July and September 2023. The General Political Activity Scale, which consists of two sub-dimensions with 26 items as Internal and External, was used as a data collection tool. Normality test, t-Test, One-way ANOVA test and Tukey test were used to analyze the data. Findings: Research was found that 46.6% of nurses were between 21 and 30 years of age, 80.2% were women, 53.8% were married, and 69.6% were undergraduates. The overall score of nurses on the General Political Activity was 64.08±15.48. The internal dimension point averages 34.77 ± 8.67, and the external dimension point averages 29.31 ± 9.23. There was a significant difference in the political activity of the nurses in terms of gender, weekend working status, monthly income, employed institution, unit of work and the source of policy they followed; no significant difference was found in age, educational status, civic status, association and union membership, age, education status, length of work, and employment status. Conclusion: The findings from the study showed that nurses have lower median levels of political activity, higher internal scores than external scores, and greater political activity among males, who do not work on weekends, those with high incomes. Keywords; Health, Policy, Nurse, Political Activity