Sosyal destek ve beş faktör kişilik özelliklerinin genel erteleme davranışına etkisi
Effects of social support and five factor personality traits on general procrastination behavior
- Tez No: 867845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE SARUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın amacı, 18 yaş ve üstü bireylerde sosyal destek ve genel erteleme davranışı arasındaki ilişkide beş faktör kişilik özelliklerinin aracılık ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 18 yaş ve üstü bireylerin genel erteleme davranışları üzerinde etkili olan değişkenler incelenmiştir. Araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 18 yaş ve üstü 404 katılımcı oluşturmaktadır. Bu katılımcıların 246'sını kadınlar, 158'ini erkekler oluşturmaktadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Ölçeği, Genel Erteleme Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Beş faktör kişilik özelliklerinin aracılık etkisini ölçmek için aracılık analizi yapılmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda kişilik özellikleri ayrı bir şekilde genel erteleme davranışını etkilerken, sosyal destek ayrı bir şekilde genel erteleme davranışını etkilememektedir. Aracılık analizi sonucunda algılanan sosyal destek düzeyinin Arkadaş boyutunun Genel erteleme davranışı ile ilişkisinde Beş Faktör Kişilik Özellikleri alt boyutlarından Dışa Dönüklük, Nevrotiklik ve Uyumluluk kişilik özelliklerinin kısmi aracı rolü vardır bulgusuna ulaşılmıştır. Cinsiyet açısından ölçek farklılıklarına baktığımızda kadınların sosyal destek ortalamalarının erkeklerden daha yüksek olduğu görülmektedir. Bekarların genel erteleme eğilimi, evlilere göre daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genç yetişkinlerin genel erteleme düzeyleri orta yetişkin ve ileri yetişkinlere göre yüksektir bulgusuna ulaşılmıştır. Beş Faktörlü kişilik özellikleri alt boyutlarının genel erteleme üzerine etkisi incelendiğinde ise Nevrotiklik, Öz Disiplin, Uyumluluk, Dışa Dönüklük alt boyutlarının, genel erteleme davranışını anlamlı yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating relationship of the five- factor personality traits in the relationship between social support and general procrastination behavior in individuals aged 18 and above. To achieve this goal, variables influencing the general procrastination behavior of individuals aged 18 and above were investigated. A relational screening model was used as the research model. The sample of the study consisted of 404 participants aged 18 and above, including 246 females and 158 males. Participants were administered a Demographic Information Form, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Five Factor Personality Scale, and General Procrastination Scale prepared by the researcher. Arithmetic mean, standard deviation, independent samples t-test, ANOVA, correlation analysis, and multiple regression analysis were used for data analysis. Mediation analysis was conducted to measure the mediating effect of five-factor personality traits. The analyses of the study revealed that personality traits affect general procrastination behavior separately, while social support does not affect general procrastination behavior separately. As a result of the mediation analysis, it was found that the perceived social support level, particularly the Friend dimension, plays a partial mediating role in the relationship between general procrastination behavior and sub-dimensions of the Five Factor Personality Traits, including Extraversion, Neuroticism, and Agreeableness. In terms of gender differences, it was observed that the social support averages of women were higher than those of men. The study found that the general procrastination tendency of singles is higher than that of married individuals. Additionally, the procrastination levels of young adults were found to be higher than those of middle-aged and older adults. When examining the impact of subdimensions of the Five-Factor Personality Traits on general procrastination, it is observed that Neuroticism, Self-Discipline, Agreeableness, and Extraversion subdimensions significantly affect general procrastination behavior.