Davranışsal finans eğilimlerinin sermaye piyasaları üzerinde test edilmesi
Testing behavioral finance trends on capital markets
- Tez No: 867944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET FATİH CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Finans, ihtiyaç duyulan fonun uygun maliyetlerle temin edilmesi ve başarılı bir şekilde yönetilmesi anlamına gelmektedir. Finans, günümüzde bu klasik tanımın ve yaklaşımın dışında birçok açılıma maruz kalmıştır. Finans sadece burada ifade edilen bir yönetimi değil diğer sosyal bilimler alanlarıyla da sıkı ilişkiler kurmuştur. Bu açılımlardan biri veya klasik finansa bir eleştiri olarak gelişen Davranışsal finans ise bireysel yatırımcıların bilişsel, duygusal ve sosyal eğilimlerinden, davranışlardan etkilenen finansal kararları açıklamaya çalışan bir alan olarak ifade edilmektedir. Genel olarak yatırımcıların, yatırım kararları sırasında neleri dikkate aldığını inceleyen, risk ve getiri durumunda nelerden etkilendiklerini araştıran, bunu yaparken de psikoloji, sosyoloji, sinir bilim gibi diğer alt disiplinlerden yararlanan bir araştırma alanıdır. Bu çalışmada Bolu ilindeki yatırımcıların yatırım kararlarına etki eden davranışsal finans eğilimleri araştırılmıştır. Bu amaçla Bolu ilindeki 307 katılımcı ile anket uygulanması gerçekleştirilmiştir. Fiili ehliyeti yerinde ve yatırım yapmaya müsait olan tüm erişkinler tesadüfi/rastgele bir şekilde anket araştırmasına dahil edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Ankete verilen yanıtların istatistiki sonuçları elde edilmiş olup, önce demografik ve finansal özellikler, daha sonra finansal özellikler ile yatırımcıların bilişsel, duygusal ve sosyolojik davranışsal finans eğilimleri analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında Bolu ilinde yatırımcıların finansal kararlarını alırken Aşırı Güven, Aşırı İyimserlik, Aşina olanı tercih etme ve sürü davranışı eğilimlerini yoğun biçimde sergiledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Finance refers to the procurement of the required funds at appropriate costs and their successful management. Today, finance has undergone various expansions beyond this classical definition and approach. It has not only encompassed the management expressed here but has also formed tight relationships with other social science fields. One of these expansions, or a criticism of classical finance, is Behavioral Finance, which is described as an area that attempts to explain financial decisions influenced by individual investors' cognitive, emotional, and social tendencies and behaviors. It is a research area that generally examines what investors consider during investment decisions, investigates what influences them in terms of risk and return, and draws on other sub-disciplines such as psychology, sociology, and neuroscience in doing so. This study investigated the behavioral finance tendencies influencing the investment decisions of investors in Bolu province. For this purpose, a survey was conducted with 307 participants in Bolu province. All adults with the capacity and inclination to invest were randomly included in the survey. The obtained data were analyzed using the SPSS statistical program. The statistical results of the responses to the survey were obtained, and first, demographic and financial characteristics, and then the cognitive, emotional, and sociological behavioral finance tendencies of investors were analyzed. In the analysis results, it was found that investors in Bolu province exhibited tendencies of Overconfidence, Overoptimism, Preference for the Familiar, and Herd Behavior intensively while making financial decisions.