Bronşektazi alevlenmesi nedeni ile interne edilen hastaların altı aylık takiplerinde rehospitalizasyonu öngören faktörler
Factors predicting rehospitalization in the six-month follow-up of patients who were interned for exacerbation of bronchiectasis
- Tez No: 867989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL SATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Bronşektazi hastalarında alevlenmeler; ilerleyici akciğer hasarı, akciğer fonksiyonlarında düşüş, yaşam kalitesinde kötüleşme ve artan mortalite ile ilişkilidir. Özellikle hastane yatışı gerektiren alevlenmeler hem hastalar hem de toplum üzerindeki klinik ve ekonomik yükü artırır. Bronşektazi alevlenmesi nedeni ile hastane yatışı olan hastalarda rehospitalizasyonu öngören faktörler için yapılan çalışmalar kısıtlıdır ve var olan sınırlı sayıda çalışmanın sonuçları da çelişkilidir. Amacımız bronşektazi alevlenmesi nedeni ile hastaneye yatarak tedavi alan hastalarda rehospitalizasyonu öngören faktörleri belirlemektir. Yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif kohort olarak dizayn edildi ve 163 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar, radyolojik verileri ve ağırlık skorlamaları kaydedildi. Altı ay boyunca takip edilen hastalarda rehospitalizasyonu öngören bağımsız prediktörleri belirlemek için tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi uygulandı. Bağımsız prediktörlerin ROC analiziyle rehospitalizasyonu öngörme güçleri elde edildi. DeLong istatistiği ile AUC değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 163 hastanın yaş ortalaması 58,7 ± 15,4 idi. Hastaların 105 (%64,4)'i erkekti. Hastaların 102 (%62,5)'sinde sigara öyküsü olup en az bir komorbiditesi olan 143 (%87,7) hasta vardı. En sık görülen komorbidite KOAH (% 61,9) olup bunu peptik ülser (%23,9) ve diyabetes mellitus (%19,6) takip etmekteydi. Altı aylık takipte 76 hastada rehospitalizasyon görüldü. Rehospitalize olan hastaların yaş ortalaması, rehospitalizasyon görülmeyen hastalara göre anlamlı şekilde yüksek saptandı (p=0,008).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The exacerbations in patients with bronchiectasis are associated with progressive lung damage, decline in lung function, worsening of quality of life, and increased mortality. Especially exacerbations requiring hospitalization increase the clinical and economic burden on both patients and society. Studies on factors predicting rehospitalization in patients hospitalized due to bronchiectasis exacerbation are limited, and the results of the existing limited number of studies are conflicting. Our aim is to determine the factors predicting rehospitalization in patients admitted to the hospital for treatment due to bronchiectasis exacerbation. Methods: Our study was designed as a single-center prospective cohort, and 163 patients were enrolled. Demographic, clinical, laboratory, radiological data, and severity scores of the patients were recorded. Univariate and multivariate logistic regression analyses were performed to identify independent predictors of rehospitalization in patients followed up for six months. The predictive power of independent predictors for rehospitalization was obtained using ROC analysis. AUC values were compared using the DeLong statistic. Results: The average age of the 163 patients included in our study was 58.7 ± 15.4 years. 105 patients (64.4%) were male. 102 patients (62.5%) had a history of smoking, and 143 patients (87.7%) had at least one comorbidity. The most common comorbidity was COPD (61.9%), followed by peptic ulcer (23.9%) and diabetes mellitus (19.6%). During the six-month follow-up, 76 patients experienced rehospitalization. The mean age of rehospitalized patients was significantly higher compared to those who were not rehospitalized (p=0.008).