A meta synthesis on cloud task scheduling algorithms: COVID-19 and onwards
Bulut bilişim görev zamanlama algoritmaları üzerine bir meta sentez: COVID-19 ve sonrası
- Tez No: 868173
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, Bulut Bilişim alanı için önerilen görev zamanlama algoritmalarını analiz edip farklı kullanım senaryolarına göre kategorize etmeyi hedeflemektedir. COVID-19 pandemisinin, Bulut Bilişim alanına büyük etki ettiği hipotezi üzerinde durulmaktadır. Pandemi, mevcut Bulut Bilişim altyapısının iş süreçlerinin büyük bir kısmının Bulut'a taşındığı ve ağ trafiğinin arttığı koşullarda yetersiz olduğunu göstermiştir. Çalışma, COVID-19 pandemisi sırasında önerilen bulut görev zamanlama algoritmalarının metasentezi üzerine odaklanmaktadır. Pandeminin tasarım endişelerini nasıl etkilediği araştırılmaktadır. Bu algoritmaların yetenekleri, performansları, avantajları ve dezavantajları açısından anlatısal sentez ve tematik analiz de gerçekleştirilmektedir. Bulut Bilişim'de verimli görev zamanlamanın bir sorun olduğu bilinmektedir. Bu sorun, birçok araştırmacının dikkatini çekmiş ve yeni algoritmalar veya en azından geleneksel zamanlama algoritmalarının bir varyantını önermişlerdir. İncelenen çalışmalar, her bir algoritmanın kendi artıları ve eksileri olduğunu göstermektedir. Şu anda Bulut Bilişim'de görev zamanlama için standart haline ulaşmayı başarmış bir algoritma bulunmamaktadır. Bu alanın mevcut durumu, önerilen algoritmaların meta sentezine ihtiyaç olduğunu kanıtlamaktadır. Bu çalışma, gelecekteki araştırmacılar için Bulut Bilişim alanını aydınlatmayı amaçlamaktadır. Tezin amacı, son teknoloji algoritmaları gözden geçirmek ve COVID-19 pandemisinin bu tür algoritmaların tasarım endişelerini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Ana hedef, birçok yeni araştırmacı için bir başlangıç noktası olarak kullanılabilecek bir çalışma oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to analyze different task scheduling algorithms proposed for Cloud Computing field and categorize such algorithms for different use cases. It is hypothesized that COVID-19 pandemic had huge impact on Cloud Computing field. The pandemic has shown that current Cloud Computing infrastructure is inferior as most business processes transferred to the Cloud and the network traffic increased. The research focuses on metasynthesis of cloud task scheduling algorithms proposed during COVID-19 pandemic. How the pandemic has affected the design concerns is investigated. Narrative synthesis and thematic analysis of these algorithms in terms of their capabilities, performance, advantages and disadvantages are also done. It is known that efficient task scheduling is an issue. This issue has gained attention of lots of researchers who have proposed new algorithms or at least a variant of traditional scheduling algorithms. When those works are reviewed, it is seen that each algorithm has its pros and cons. Currently there is no such algorithm that can become the standard for task scheduling in Cloud Computing. This current situation in the field proves that there is a need for a meta synthesis of proposed algorithm. Hopefully this study will enlighten the Cloud Computing field for upcoming researchers. The aim of this thesis is to review state of the art algorithms and investigate how COVID-19 pandemic has affected design concerns of such algorithms. The final aim is to end up with a work that can be used as a starting point for many new researchers.