A comprehensive understanding of influential factors on English language teachers' identity: Using meta-synthesis and confirmatory factor analysis
İngilizce öğretmenlerinin kimliğini etkileyen faktörler üzerine meta-sentez ve doğrulayıcı faktör analizi kullanarak kapsamlı bir bakış
  1. Tez No: 933794
  2. Yazar: BURAK EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Öğretmen kimliği, öğretmenlerin inançlarını, uygulamalarını ve mesleki gelişimlerini şekillendiren çok yönlü bir yapıdır. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin kimliğini etkileyen temel faktörleri keşfetmeyi ve bu karmaşık yapıyı betimlemek için doğrulanmış bir araç geliştirmeyi amaçlamıştır. Karma yöntem yaklaşımının kullanıldığı bu çalışma iki aşamadan oluşmuştur: (1) öğretmen kimliğini şekillendiren faktörleri belirlemek için 23 yıl içerisinde yapılan araştırmaların meta-sentezi, bu faktörleri tutarlı temalar halinde gruplamak için tematik analiz ve uzman doğrulaması, (2) İngilizce Öğretmenlerinin Kimliği Anketi'nin güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yoluyla nicel olarak doğrulanmasıdır. Meta-sentez ve tematik analiz, öğretmen kimliğinin boyutlarını temsil eden 11 tema belirlemiştir: Demografik Özellikler, Benlik, Öğretme Hevesi, Duygusal Emek, Topluluk Katılımı, Güçlü Okuryazarlık, Yatırım, Kısıtlar, Uyum Sağlama, Öğrenci Sesi ve Metaforlar. Güvenirlik analizi sonrasında Demografik Özellikler teması çıkarılmış ve geriye kalan 10 tema, öğretmenlerin rollerini ve deneyimlerini şekillendiren kişisel, mesleki ve bağlamsal boyutların etkileşimini yansıtmaktadır. İngilizce Öğretmenlerinin Kimliği Anketi, yüksek iç tutarlılık ve yapısal geçerlilik sergilemiş ve DFA sonuçları iyi bir model uyumu göstermiştir. Çalışma ayrıca temalar arasında anlamlı korelasyonlar ortaya koyarak, bu temaların öğretmen kimliğini şekillendirmedeki karşılıklı dinamik ilişkileri vurgulamaktadır. Bu araştırma, İngilizce öğretmenlerinin kimliğini kapsamlı bir şekilde anlamayı sağlamış ve ileri araştırmalar ile mesleki gelişim için sağlam bir araç sunmuştur. Bulgular, öğretmen kimliğinin çok boyutlu ve bağlama duyarlı doğasını vurgulayarak literatüre katkı sağlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, İngilizce Öğretmenlerinin Kimliği Anketi'nin kültürler arası çalışmalar, uzunlamasına araştırmalar ve öğretmen eğitimi ile politika geliştirme alanlarında pratik uygulamalar için kullanılmasını içermektedir. Gelecekteki araştırmalar, İngilizce Öğretmenlerinin Kimliği Anketi'ni farklı bağlamlarda doğrulamalı ve öğretmen kimliğini sürekli gelişen bir yapı olarak daha derinlemesine anlamak için ek boyutlarını keşfetmelidir.
Özet (Çeviri)
Teacher identity is a multifaceted construct that shapes teachers' beliefs, practices, and professional development. This study aimed to explore the key factors influencing English language teachers' identity and develop a validated instrument to describe this complex construct. Employing a mixed-methods approach, the study consisted of two phases: (1) a meta-synthesis of the research carried out in 23 years to identify factors shaping teacher identity, thematic analysis and expert validation to group these factors into coherent themes, and (2) quantitative validation of the English Language Teachers' Identity Questionnaire (ELTIQ) through reliability analysis, correlation analysis, and confirmatory factor analysis (CFA). The meta-synthesis and thematic analysis identified 11 themes representing the dimensions of teacher identity: Demographics, Self, Teaching Enthusiasm, Emotional Labour, Community Engagement, Robust Literacy, Investment, Constraints, Adaptability, Learner Voice, and Metaphors. After reliability analysis, the theme, Demographics, was removed and the remaining 10 themes reflect the interplay of personal, professional, and contextual dimensions that shape teachers' roles and experiences. The ELTIQ demonstrated high internal consistency and structural validity, with CFA results showing a good model fit. The study also revealed significant correlations among the themes, highlighting their dynamic interrelationships in shaping teacher identity. This research provides a comprehensive understanding of English language teachers' identity and offers a robust tool for further research and professional development. The findings contribute to the literature by emphasizing the multidimensional and context-sensitive nature of teacher identity. Implications include the use of the ELTIQ for cross-cultural studies, longitudinal research, and practical applications in teacher education and policy-making. Future research should validate the ELTIQ in diverse contexts and explore additional dimensions to deepen the understanding of teacher identity as an evolving construct.