Tünelcilikte zemin iyileştirmede kullanılan kaya bulon uygulamaları
Rock bolt applications used in ground improvement in tunnelling
- Tez No: 868178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tünelcilik, modern ulaşım sistemlerinin gelişimi ve doğal kaynakların çıkarılması gibi önemli altyapı projelerinde vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Ancak bu büyük inşaat projelerinin birçoğu, zemin koşulları nedeniyle büyük mühendislik zorluklarını beraberinde getirir. Zemin koşulları, tünelcilik projelerinin güvenliği ve verimliliği üzerinde doğrudan etkili olabilir. Bu nedenle, zemin iyileştirmesi ve zeminin stabilizasyonu, tünelcilik endüstrisinde hayati bir öneme sahiptir. Bu tez, tünelcilikte zemin iyileştirmesi için kullanılan kaya bulon uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Kaya bulonları, tünelcilik ve madencilik sektörlerinde kullanılan zemin iyileştirme ve tünel destekleme tekniği olarak karşımıza çıkar. Bu cihazlar, kayaçların içine yerleştirilen uzun çelik çubuklardır ve bu çubuklar, kaya kütlesini tünelin iç yüzeyine sabitlemek ve güçlendirmek için kullanılır. Kaya bulonlarının temel amacı, tüneldeki zeminin stabilitesini artırmak ve çökme veya göçmelere karşı koruma sağlamaktır. Tünelcilik projeleri, genellikle sert kayaçlar, topraklar veya diğer jeolojik oluşumlarla karşı karşıya gelir ve bu zeminlerin özellikleri tünelcilik inşaatının başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Tünelcilik projelerinde karşılaşılan ana zemin sorunları arasında çökme, yüzey sızıntıları, kayaç kopmaları ve göçmeler bulunmaktadır. Bu sorunlar, işçi güvenliğini tehlikeye atabilir ve projelerin maliyetini artırabilir. Kaya bulonları, tünelcilikte zemin iyileştirmesi ve destekleme amacıyla yaygın bir şekilde kullanılan bir tekniktir. Bu bulonlar, zeminin stabilitesini artırmak ve çökme riskini azaltmak için kullanılır. Kaya bulonlarının uygulanması, zemin koşullarına, projenin özelliklerine ve güvenlik gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, kaya bulonlarının doğru bir şekilde tasarlanması ve uygulanması, tünelcilik projelerinin başarısını sağlamak için hayati bir öneme sahiptir. Bu tezde, tünelcilikte zemin iyileştirmesi için kaya bulonlarının kullanımının detaylarına odaklanılacak, bu tekniklerin nasıl çalıştığı, hangi koşullarda etkili olduğu ve avantajlarının neler olduğu incelenecektir. Bu tez, tünelcilik endüstrisinde zemin iyileştirmesi ve güvenli inşaatın sağlanması konularında bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Tunneling plays an indispensable role in major infrastructure projects such as the development of modern transportation systems and the extraction of natural resources. However, many of these major construction projects pose major engineering challenges due to ground conditions. Ground conditions can have a direct impact on the safety and efficiency of tunneling projects. Therefore, ground improvement and ground stabilization are of vital importance in the tunneling industry. This thesis aims to investigate the application of rock bolts for ground improvement in tunneling. Rock bolts are a ground improvement and tunnel support technique used in the tunneling and mining industries. These devices are long steel rods inserted into rocks and are used to anchor and reinforce the rock mass to the inner surface of the tunnel. The main purpose of rock bolts is to increase the stability of the ground in the tunnel and provide protection against subsidence or collapse. Tunneling projects often encounter hard rocks, soils or other geological formations, and the properties of these soils have a major impact on the success of tunneling construction. The main ground problems encountered in tunneling projects include subsidence, surface seepage, rock rupture and collapse. These problems can jeopardize worker safety and increase the cost of projects. Rock bolts are a widely used technique in tunneling for ground improvement and support. These bolts are used to increase the stability of the ground and reduce the risk of subsidence. The application of rock bolts can vary depending on the ground conditions, project specifics and safety requirements. Therefore, proper design and application of rock bolts is vital to ensure the success of tunneling projects. This thesis will focus on the details of the use of rock bolts for ground improvement in tunneling, examining how these techniques work, under what conditions they are effective and what their advantages are. This thesis will make a contribution to ground improvement and safe construction in the tunneling industry.