Kollajen tip 1 alfa 1 zincir geni rs1800012 polimorfizmi ile açık kapanış vakaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between collagen type 1 Alpha 1 chain gene rs1800012 polymorphism and openbite cases
  1. Tez No: 868190
  2. Yazar: TOLGA POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE TACAL ASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN ÖNEM ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Dentistry, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışma, bağ doku sistemine katılan tip I Kollajeni kodlayan COL1A1 genindeki rs1800012 polimorfizmi ile açık kapanış maloklüzyonunun arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, açık kapanış tanısı konmuş 30 kişi hasta grubunda ve açık kapanış tanısı konulmamış 30 kişi Sağlıklı grupnda olacak şekilde 60 birey katılmıştır. Bu bireylerin yaş aralığı 15 ile 35 yaşları arasında yer almıştır. Bireylerden bukkal sürüntü yöntemi ile yanak içi oral epitel hücreleri toplanmıştır ve DNA izolasyonu için PureLink kiti kullanılmıştır. COL1A1 genindeki rs1800012 polimorfizminin genotiplemesi için gerçek zamanlı PZR (Real-Time PCR) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the association between the rs1800012 polymorphism in the COL1A1 gene, which encodes type I collagen involved in the connective tissue system, and open bite malocclusion. Materials and Methods: In our study, 60 individuals participated, 30 of whom were diagnosed with open bite in the patient group and 30 of whom were not diagnosed with open bite in the control group. The age range of these individuals was between 15 and 35 years. Intra-cheek oral epithelial cells were collected from the individuals by buccal swab method and PureLink kit was used for DNA isolation. Real-Time PCR method was used for genotyping of rs1800012 polymorphism in COL1A1 gene.