Biyolojik aktif olması beklenen sülfonamit türevi yeni bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of sulfonamide derivative new compounds expected to be biologically active
- Tez No: 868189
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Potansiyel biyoaktif sülfonamit türevleri, pirazol asit klorür bileşikleri ile, potasyum tiyosiyanat ve çeşitli aromatik sülfonamit bileşiklerinin tek kap reaksiyonlarından sentezlenmiştir. Elde edilen yeni bileşikler pirazol, açil tiyoüre ve sülfonamit grupları içermektedir. Sülfonamit grubu ihtiva eden sülfa ilaçlar çok sayıda endikasyonda uzun yıllardan beri tek başlarına kullanılabilen antibakteriyel ilaçlardır. Organik sülfür bileşiklerinin spesifik bir ailesi olup R-SO2NH2 genel formülü ile gösterilen sülfonamitler, tıp, veterinerlik, farmakoloji, biyoteknoloji ve sanayide yaygın kullanılmaktadırlar. Potansiyel biyolojik aktif sülfonamit türevleri 1H NMR, 13C NMR, FTIR, HRMS ve elementel analiz yöntemleriyle spektroskopik olarak karakterize edilmiştir. 2024, xv + 68 Sayfa
Özet (Çeviri)
Potential bioactive sulfonamide derivatives have been synthesized from single-vessel reactions of pyrazole acid chloride compounds with potassium thiocyanate and various aromatic sulfonamide compounds. The novel compounds obtained contain pyrazole, acyl thiourea and sulfonamide groups. Sulfa drugs containing sulfonamide groups are antibacterial drugs that have been used alone for many years in many indications. Sulfonamides, a specific family of organic sulfur compounds with the general formula R-SO2NH2, are widely used in medicine, veterinary medicine, pharmacology, biotechnology, and industry. Potential biologically active sulfonamide derivatives were spectroscopically characterized by 1H NMR, 13C NMR, FTIR, HRMS and elemental analysis methods. Year, xv + 68 Pages