Türkiye'de üretilen kedi köpek mamalarının ağır metallerin varlığı yönünden incelenmesi
Investigation of cat dog foods produced in Türkiye presence of heavy metals
  1. Tez No: 868218
  2. Yazar: TUĞBA TUĞÇE GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de üretilen balıklı-balıksız kedi ve köpek mamalarındaki iz elementler ile toksik elementlerin tespiti, yönetmeliklerde ve kılavuzlarda tavsiye edilen en yüksek limitlerle karşılaştırılmasıdır. Bununla birlikte mamalarının balıklı ve balıksız olma durumunun hayvanın ihtiyaç duyduğu mineraller ile toksik elementlerin varlığına etkisinin incelemesi de amaçlanmaktadır. Araştırmanın kapsamı Türkiye'de üretilmiş olan, 2023 Eylül ayında internet satış sitelerinde satışta olan, içeriği bakımından balıklı-balıksız olarak gruplandırılabilen ticari kuru kedi ve köpek mamalarından oluşmaktadır. Çalışmamız %95 güven aralığındadır. Bunun için popülasyonda beklenen frekans yüzdesi (p) %5±6 olarak hesaplanarak toplam 13 farklı markadan 28 balıklı, 34 balıksız toplam 62 mama incelenmiştir. Araştırmamızın zaman, mamaların menşei, tür ve fiyat açısından sınırlılıkları vardır. Balıklı ve balıksız mamalarda on dokuz adet elementin seviyeleri İndüktif eşleşmiş plazma-Optik Emisyon Spektroskopisi (ICP-OES) cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Mamalar ayrıca standart-premium; kedi maması-köpek maması; kuzu-dana-tavuk-pirinç olarak da gruplandırılarak gruplar arasında istatistiksel karşılaştırılmalar yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS versiyon 21 yazılımı kullanılmıştır. Kobalt (Co), cıva (Hg) ve arsenik (As) seviyeleri cihaz ölçüm limitlerinin altında kalmıştır. Premium mamalarda kurşun (Pb) tespit edilememiştir. Bu çalışmada tavsiye edilen maksimum limitlerin üzerinde çıkan elementler balıklı mamalarda krom (Cr), bakır (Cu), çinko (Zn), selenyum (Se); balıksız mamalarda ise mangan (Mn), demir (Fe), alüminyum (Al) ve Pb [ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) maksimum tolere edilebilir limit (MTL)'den düşük, ancak Avrupa Konseyi (EC) MTL'den yüksek] olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the trace elements and toxic elements in fish and fish-free cat and dog foods produced in Türkiye and to compare them with the highest limits recommended in regulations and guidelines. In addition, it is also aimed to examine the effect of the fish and fish-free status of the food on the presence of minerals and toxic elements needed by the animal. The scope of the research consists of commercial dry cat and dog foods produced in Türkiye, which are available for sale on internet sales sites in September 2023, and which can be grouped as fishy or fishless in terms of their content. Our study has a 95% confidence interval. For this, the expected frequency percentage (p) in the population was calculated as 5±6% and a total of 62 foods (28 with fish and 34 fish-free) from 13 different brands were analyzed. Our study has limitations in terms of time, origin, type and price. The levels of nineteen elements in fish and fish-free foods were measured using Inductively Coupled Plasma- Optical Emission Spectroscopy (ICP-OES). The foods were also grouped as standard-premium; cat food-dog food; lamb-beef chicken-rice and statistical comparisons were made between the groups. Statistical analyses were performed using SPSS version 21 software. Cobalt (Co), mercury (Hg) and arsenic (As) levels were below the instrument measurement limits. Pb was not detected in premium foods. In this study, the elements above the recommended maximum limits were chromium (Cr), copper (Cu), zinc (Zn), selenium (Se) in fish foods and manganese (Mn), iron (Fe), aluminum (Al) and Pb (lower than US Food and Drug Administration (FDA) maximum tolerable limit (MTL) but higher than European Council (EC) MTL) in fish-free food.