Hurşidnâme sözlüğü ve üslup incelemesi
A dictionary of Hurşidnâme and stylistic analysis
- Tez No: 868270
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1315
Özet
Bu çalışmada Şeyhoğlu Mustafa'nın 14. yüzyılda yazdığı Hurşidnâme adlı çift kahramanlı aşk hikâyesi olan mesnevi nazım türünde yazılmış eserin sözlüğü hazırlanıp üslup incelemesi yapılmıştır. Yazının icadı kadar eskiye dayanan sözlük çalışmaları antik dönemlerden başlayıp ulus devletlerin var olmasıyla birlikte gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Bu çalışmalar bugün teknolojinin gelişiminden de etkilenerek varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Sözlük türlerinden biri olan“yazar/eser sözlükleri”ise antik dönemlerde kutsal metinleri anlamlandırmak amacıyla hazırlanmaya başlanmış ve sonraki dönemlerde dünyanın pek çok yerinde, klasik metinleri bugün anlaşılır kılmak için hazırlanmaya devam etmektedir. Bu tezin konusu olan Hurşidnâme'nin sözlüğü de“yazar/eser sözlükleri”kategorisinde bir çalışmadır. Bu sözlük çalışmasıyla elde edilen verilerle yapılan üslup incelemesiyle de üslup çalışmalarının seyri ve yapılan çalışmalar doğrultusunda bir metot oluşturmak amaçlanmıştır. Bu inceleme ile ulaşılan nesnel veriler yardımıyla dönemin, türün ve sanatçının üslubuna dair belirli çıkarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dictionary of Şeyhoğlu Mustafa's work called Hurşidnâme, written in the 14th century in the mesnevi verse genre, which is a love story with couple heroes, was prepared and a stylistic analysis was made. Dictionary studies, which date back as far as the invention of writing, have developed from ancient times to the present day with the existence of nation states, and continue to exist today, influenced by the development of technology.“Author/work dictionaries”, one of the dictionary types, began to be prepared in ancient times to make sense of sacred texts, and in later periods, they continue to be prepared in many parts of the world to make classical texts understandable today. The dictionary of Hurşidnâme, which is the subject of this thesis, is also a work in the category of“author/work dictionaries”. It is aimed to create a method in line with the course of stylistic studies and the studies carried out with the stylistic analysis made with the data obtained from this dictionary study. With the help of objective data obtained through this analysis, certain inferences were obtained about the style of the period, genre and artist.