Süreklilik sorunu bağlamında çağdaş metafizikte kişisel özdeşlik problemi
The problem of personal identity in contemporary metaphysics in the context of the problem of persistence
- Tez No: 868334
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİL REYHANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, süreklilik sorunu bağlamında kişisel kimlik sorununa odaklanmakta ve çağdaş analitik metafizikte bu soruna yönelik temel yaklaşımları tanıtmaktadır.“Kişi ya da kişilik nedir?”,“Biz neyiz?”,“Bir kişinin bir zamandan diğerine var olabilmesi için gerekli ve yeterli koşullar nelerdir?”. Son soru zaman içinde kişisel kimlik sorusu olarak bilinir hale gelmiştir ve bu çalışmanın merkezinde yer almaktadır. Bununla birlikte, kişisel kimlik sorusu felsefenin çeşitli alanlarıyla kesişen ve iç içe geçen birçok soruyu kapsayan geniş bir tartışma konusudur. Bu sorular arasındaki sınırlar genellikle belirsizdir. Çağdaş felsefede filozoflar kolaylık olması açısından kişisel kimlik açıklamalarını“basit”ve“karmaşık”görüşler olarak ikiye ayırmaktadır. Genel olarak çalışma, kişisel kimliğin fiziksel (fizyolojik) ve psikolojik özellikler açısından anlaşılması gerektiğini savunan karmaşık görüşle sınırlıdır. Ancak bu açıklamaların da kendi içinde farklı versiyonları bulunmaktadır. Bunun nedeni, kişisel kimlik sorularına verilen yanıtların, çeşitli kavramların ve kişilerin doğasının felsefi yorumlarına bağlı olmasıdır. Bu yorumlar, kişisel kimliğin sürekliliğini belirleyen koşullar ve ölçütler konusunda farklı görüşlerin oluşmasına yol açmıştır. Bu bağlamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde kişisel kimlik sorununun felsefi tartışmalardaki yeri ve bununla ilgili temel meseleler açıklanmaktadır. İkinci bölüm, çağdaş analitik metafizikte kişilerin doğasını açıklamak için öne sürülen üç ana görüşe ayrılmıştır. Bu açıklamaların her biri bir kişisel kimlik teorisine karşılık gelmektedir. Üçüncü bölümde ise çağdaş analitik metafizikte süreklilik sorusuna indirgemeci bir yanıt arayan iki temel yaklaşım (fiziksel ve psikolojik ölçütler) tanıtılmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki kişisel kimlik literatürünü ve tartışmalarını zenginleştirmeyi ve çağdaş analitik metafizikte bu alandaki temel görüşleri tanıtmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the problem of personal identity in the context of the problem of persistence and introduces the main approaches to this problem in contemporary analytic metaphysics.“What is a person or personhood?”,“What are we?”,“What are the necessary and sufficient conditions for a person to exist from one time to another?”. The last question has become known over time as the question of personal identity and is central to this study. However, the question of personal identity is a broad topic of discussion, encompassing many questions that intersect and intertwine with various fields of philosophy. The boundaries between these questions are often unclear. For convenience, philosophers in contemporary philosophy divide explanations of personal identity into“simple”and“complex”views. In general, the study is restricted to the complex view, which holds that personal identity should be understood in terms of physical (physiological) and psychological characteristics. However, these explanations also have different versions within themselves. This is because the answers to questions of personal identity depend on philosophical interpretations of various concepts and the nature of persons. These interpretations have led to the formation of different views on the conditions and criteria that determine the continuity of personal identity. In this context, the study consists of three parts. The first part of the thesis explains the place of the problem of personal identity in philosophical debates and the main issues related to it. The second part is devoted to the three main views put forward in contemporary analytic metaphysics to explain the nature of persons. Each of these accounts corresponds to a theory of personal identity. The third section introduces the two main approaches (physical and psychological criteria) in contemporary analytic metaphysics that seek a reductionist answer to the question of continuity. This study aims to enrich the literature and debates on personal identity in Türkiye and to introduce the main views in this field in contemporary analytic metaphysics