Prematür aterosklerozda risk faktörlerinin araştırılması
Searching of risk factors in premature atherosclerosis
  1. Tez No: 86836
  2. Yazar: EMİNE BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
45 6.ÖZET PREMATÜR ATEROSKLEROZDA RİSK FAKTÖRLERİNİN ARAŞTIRILMASI Bu prospektif klinik çalışmada; prematür ateroskleroz belirlenen olgularda risk faktörlerinin dağılımını, KAH için risk faktörü olma güçlerini ve birbirleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefledik. Koroner arter hastalığı koroner anjiografi ile belirlenmiş 50 yaş altı, 50-64 yaş arası ve 65 yaş üzeri hasta gruplarında; egzersiz stres testi maksimal hedef hızında negatif olarak tesbit edilmiş 50 yaş altı kontrol grubunda; total kolesterol, LDL-K, HDL-K, TG, Lp(a), Apo Al, Apo B100, fıbrinojen, ferritin, total testosteron, serbest testosteron, östradiol, DHEA- S04 ve kortizol seviyeleri saptandı. Konvansiyonel risk faktörleri olan hipertansiyon, diabetes mellitus, sigara içimi ve familyal KAH öyküsünü de değerlendirdik. Çalışmamız; bazı parametrelerdeki cinsiyet farklılığı göz önüne alınarak her iki cinsiyetten meydana getirildi. Çalışmamızda sigara kullanımı 50 yaş altında KAH grubunda, hem aynı yaştaki kontrol grubundan (pKO.01) ve hem de KAH bulunan diğer yaş gruplarından (p2
Özet (Çeviri)
47 7. SUMMARY SEARCHING OF RISK FACTORS IN PREMATURE ATHEROSCLEROSIS In this prospective study we aimed to search the subjects in which premature atherosclerosis was established and the other age groups, the distribution of risk factors, their potential to be risk factors for coronary artery disease (CAD) and the relations between these risk factors. In the patients groups whose CAD were determined by using coronary angiography and whose ages were under 50, between 50 and 64 and over 65; and in the control group whose ages were under 50, exercise stress tests were established as negative in maximal aimed velocity, total cholesterol, LDL-C, HDL-C, TG, Lp (a), Apo Al, Apo B100, fibrinogen, ferritin, total testosterone, free testosterone, estradiol, DHEA-S04 and the cortizol levels were determined. We also assessed the convantional risk factors like HT, DM, smoking and familial history of CAD. Our study was formed with each gender by taking into account of sexual differences in same parameters.