Doksorubisine bağlı kardiyotoksisitenin önlenmesinde oktreotidin rolü
  1. Tez No: 86835
  2. Yazar: CEM BARÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Antrasiklin grubu antineoplastik bir ilaç olan doksorubisinin kullanımını kısıtlayan en önemli yan etki doza bağlı olarak ortaya çıkan kronik kardiyomiyopatidir. Bu kardiyotoksik etkinin mekanizması tam olarak bilinmemekle beraber ileri sürülen teorilerden bir tanesi hücre içinde aşırı miktarda kalsiyum birikimidir. Diğer yandan somatostatin analoğu bir ilaç olan oktreotidin hücre içine kalsiyum girişini inhibe ettiği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu deneysel çalışmanın amacı doksorubisine bağlı kardiyotoksisitenin önlenmesinde oktreotidin rolünün araştırılmasıdır. Çalışmada toplam 37 adet erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanılmış ve dört gruba ayrılmıştır. A grubuna (n:12) doksorubisin ve oktreotid, B grubuna (n:12) yalnız doksorubisin, C grubuna (n:8) yalnız oktreotid ve D grubuna (n:5) yalnız plasebo verilmiştir. Doksorubisin haftada bir kez 2mg/kg olmak üzere toplam 10 hafta, oktreotid ise 5ugr/kg/gün dozunda çalışma boyunca uygulanmıştır. Çalışma boyunca deneklerin her iki haftada bir düzeltilmiş QT (QTd) mesafeleri, çalışma başlangıcında ve sonunda sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve fraksiyonel kısalma (FK) değerleri hesaplanmış sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışma sonunda tavşanların kalpleri histopatolojik olarak incelenmiş ve 0 ile 4 arasında bir kardiyotoksisite skoru verilmiştir. Çalışma sonunda histopatolojik skorlar A grubundaki dört denekte 3, diğerlerinde 4, B grubunda bir denekte 3, diğerlerinde 4, C ve D gruplarındaki tüm deneklerde ise 0 olarak bulunmuştur. Buna göre A ve B gruplarında bu skor C ve D gruplarına göre anlamlı olarak farklıdır, ancak bu açıdan A ve B grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. EF ve FK değerleri incelendiğinde C ve D gruplarında çalışmanın başı ile sonu arasında anlamlı bir değişiklik olmamakla beraber, A grubunda EF %66.4±2.9'dan %54.6±2.5'e (p =0.007), FK %34.4±2.0'den %28.0±2.0'a (p=0.008) ve B grubunda EF %67.7±2.8'den %55.0±2.9'a (p=0.012), FK %35.1±1.9'dan %24.2±1.4'e (p=0.011)e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Doxorubicin is an anthracycline antineoplastic drug that its use is limited by chronic, dose dependent cardiomyopathy. The mechanisms for anthracycline induced cardiotoxicity are not clear, but one of the theories is increase of intracellular calcium. Octreotide is a somatostatine analogue which inhibits the inward calcium current. In this experimental study we assessed the role of octreotide in prevention of doxorubicin induced cardiotoxicity. 37 male, New Zeland rabbits are divided into four groups. In Group A (n=12) doxorubicine and octreotide, in Group B (n=12) only doxorubicine, in Group C (n=8) only octreotide and in Group D (n=5) only placebo were administered. Corrected QT intervals (QTc) were calculated every two weeks. Left ventricular ejection fraction (EF) and fractional shortening (FS) were measured before and at the end of the study. Hearts of the rabbits were examined histopathologically and scored between 0 and 4. Histopathologic scores were 3 in four and 4 in eight animals in Group A, 3 in one and 4 in eleven animals in Group B and 0 in all of the animals in Group C and D. The difference between Group A and Group B was insignificant. There wasn't any significant difference between basal and last EF and FS in Group C and D. In Group A, EF reduced from %66.4±2.9 to %54.6±2.5 (p s0.007), FS reduced from %34.4±2.0 to %28.0±2.0 (psO.008) and in Group B, EF reduced from %67.7±2.8 to %55.0±2.9 (p=0.012), FS reduced from %35.1±1.9 to %24.2±1.4 (p=0.0ll). Although the reduction in EF was not significantly different between Goup A and B, the reduction in FS was statistically different between these two groups. The difference between basal and last QTc in Group C and D was not significant. On the other hand, QTc prolonged 15% (from 244.5±21.2 msec, to 282.8±25.9 msec. (psO.008)) in Group A and 20 % (from 248.5±17.7 msec, to 298.8±13.7 msec (psO.012)) in Group B. We compared these two groups by means of QTc prolongation and couldn'tfind statistically significant difference. Although it seems that octreotide has some preventive effect in doxorubicin-induced cardiotoxicity by means of histopathological score, QTc prolongation and left ventricular systolic function, this is not statistically significant except the effect on FS. As a result, we conclude that octreotide may have partial preventive affect in doxorubicin-induced cardiotoxicity. 38