Baharat işleme tesislerinde risk değerlendirme metotlarının karşılaştırılması ve iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
Comparison of risk assessment methods in spice processing plants and evaluation in terms of occupational safety
- Tez No: 868400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KEMAL KEMAHLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Baharat işleme fabrikalarında, ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, depolanması gibi süreçlerde iş güvenliği oldukça kritik bir öneme sahiptir. Yapılan araştırmada, bir baharat işleme tesisi içerisinde bulunan 15 farklı bölümde mevcut tehlikeler tespit edilmiş ve bu tehlikelerin yaratmış olduğu toplam 565 adet potansiyel risk belirlenmiştir. L-Tipi Matris (5x5) ve Fine-Kinney risk değerlendirme yöntemleri kullanılarak tüm risklerin değerleri hesaplanmış ve elde edilen sonuçlara göre risk durumları karşılaştırılarak analiz edilmiştir. L-Tipi Matris risk değerlendirme yönteminde 565 adet riskin,“Kabul Edilemez”,“Önemli Risk”ve“Kabul Edilebilir Risk”olarak sırası ile 246 (%44), 288 (%51) ve 31 (%5) adet olduğu saptanmıştır. Fine-Kinney risk değerlendirme yönteminde ise 565 adet riskin,“Çok Yüksek Risk”,“Yüksek Risk”,“Önemli Risk”,“Olası Risk”ve“Kabul Edilebilir Risk”olarak sırası ile 259 (%46), 191 (%34), 86 (%15), 29 (%5) ve 0 adet olduğu belirlenmiştir. Düzenleyici ve önleyici faaliyetlerden sonra ise“Kabul Edilemez”,“Çok Yüksek Risk”,“Yüksek Risk”şeklinde olan riskler durumları ise tamamen giderilmiştir. İki yönteme göre saptanan 565 tehlike içerisinden en fazla sayıda görülen tehlikeye bakıldığında ise“Kişisel Koruyucu Donanımın Kullanılmaması”durumu 21 adet olacak şekilde ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca, araştırmada kullanılan iki farklı risk değerlendirme yöntemi detaylı bir şekilde incelenerek Fine-Kinney risk değerlendirme yöntemin daha uygun olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In spice processing plants, occupational safety is of critical importance in processes such as processing, packaging and storage of products. In this research, existing hazards were identified in 15 different departments in a spice processing plant and a total of 565 potential risks created by these hazards were determined. Using L-Type Matrix (5x5) and Fine-Kinney risk assessment methods, the values of all risks were calculated and analysed by comparing the risk situations according to the results obtained. In L-Type Matrix risk assessment method, 565 risks were determined as“Unacceptable”,“Significant Risk”and“Acceptable Risk”as 246 (44%), 288 (51%) and 31 (5%) respectively. In Fine-Kinney risk assessment method, 565 risks were identified as“Very High Risk”,“High Risk”,“Significant Risk”,“Possible Risk”and“Acceptable Risk”as 259 (46%), 191 (34%), 86 (15%), 29 (5%) and 0, respectively. Following the regulatory and preventive activities, the risks in the form of“Unacceptable”,“Very High Risk”,“High Risk”were completely removed. According to the two methods, the highest number of hazards among the 565 hazards identified is“Failure to Use Personal Protective Equipment”, which ranks first with 21 hazards. In addition, the two different risk assessment methods used in the research were analysed in detail and it was determined that the Fine-Kinney risk assessment method was more appropriate.