Bazı baharatların (sumak, kimyon, karabiber ve kırmızı biber) gıda kaynaklı patojen bakterilerin gelişimi ve biyojen amin üretimi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of some spices extracts (sumac, cumin, black pepper, red pepper) on growth and biogenic amine production of food-borne pathogens
  1. Tez No: 434125
  2. Yazar: FERHAT KÜLEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmada sumak, kimyon, karabiber ve kırmızı (pul) biber dietil eter ekstraktının 8 farklı gıda kaynaklı patojen bakteri (Staphylococcus aureus, Salmonella Paratyphi A, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Camplylobacter jejuni, Aeromonas hydrophila, Pseudomonas aeruginosa ve Yersinia enterocolitica) gelişimi ve iki farklı aminoasit (histidin ve tirosin) dekarboksilaz sıvısında biyojen amin üretimine etkisi incelenmiştir. Baharat ekstraktının gıda kaynaklı patojen bakteri üzerindeki antimikrobiyal etkisi minimium inhibisyon konsantrasyonu (MIK) ve minimum bakterisit konsantrasonu (MBK) ile belirlenmiştir. Test edilen baharat ekstraktları arasında sumak ve bunu takiben pul biber ekstraktı diğer baharat ekstraktlarına kıyasla daha yüksek antimikrobiyal aktivite sergilemiştir. Sumak ekstratına karşı en hassas türler 6.25 mg/ml MIK değeri ile Ent. faecalis ve A. hydrophila olmuştur. Baharat ekstraktlarının bakteriler üzerindeki MBK değerleri genellikle 50 mg/ml'nin üzerinde olmuştur. Aminoasit dekarboksilaz sıvısında genellikle en düşük bakteriyel yük sumak, pul biber ve kimyonda (
Özet (Çeviri)
In the present study, effects of diethyl ether extract of sumac, cumin, black pepper and red pepper on growth of eight food-borne pathogens (Staphylococcus aureus, Salmonella Paratyphi A, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Camplylobacter jejuni, Aeromonas hydrophila, Pseudomonas aeruginosa ve Yersinia enterocolitica) and their biogenic amine production in two different amino acid (histidine and tyrosine) decarboxylase broth were investigated. The antimicrobial effect of spice extracts was determined by minimum inhibition concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC). Among spice extracts, sumac followed by red pepper had the highest antimicrobial activity against food-borne pathogens. Ent. faecalis and A. hydrophila was the most susceptible strains to sumac extract, with MIK value of 6.25 mg/ml. MBK of spice extract on food-borne pathogen was generally above 50 mg/ml. The lowest bacterial load in amino acid decarboxylase broth was observed from sumac, red pepper and cumin extract (