MV cebirlerinin graflarının Zagreb topolojik indeksi üzerine
On the Zagreb topological index of graphs of MV algebras
  1. Tez No: 868439
  2. Yazar: VEYSEL MUSTAFA NANTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Multi-Valued cebirler, bilgisayar bilimlerinde algoritmaların tasarlanması, veri yapılarının oluşturulması ve bilgisayar sistemlerinin analizi gibi birçok önemli konuda temel bir rol oynar. Bu bağlamda, multi-valued algebra yani çok değerli cebir, bilgisayar bilimlerinde büyük bir öneme sahiptir. Multi-valued algebra, klasik iki değerli (0 ve 1) Boolean cebirin genişletilmiş bir versiyonudur. Zagreb İndeksleri, bir molekülün grafi teorisindeki özelliklerini ölçen matematiksel göstergelerdir. İlk olarak 1972 yılında H. B. Zagreb tarafından tanıtılan bu indisler, bir molekülün yapısındaki bağları ve düğümleri temsil eden grafları kullanır. İki temel Zagreb İndeksi vardır: 1. Zagreb İndeksi ve 2. Zagreb İndeksi. Zagreb İndeksleri, kimyanın ve matematiğin kesişiminde önemli bir rol oynayan araçlardır. Bu çalışmada, Multi-valued cebirleri üzerinde yeni bir işlem tanımlanıp farklı tepelere sahip graflar elde edilmiş ve bu grafların Zagreb İndeksleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multi-valued algebra plays a fundamental role in many important topics in computer science, such as designing algorithms, building data structures and analyzing computer systems. In this context, multi-valued algebra is of great importance in computer science. Multi-valued algebra is an extended version of the classical two-valued (0 and 1) Boolean algebra. Zagreb Indices are mathematical indicators that measure the properties of a molecule in graph theory. First introduced by H. B. Zagreb in 1972, these indices use graphs to represent the bonds and nodes in the structure of a molecule. There are two basic Zagreb Indices: 1st Zagreb Index and 2nd Zagreb Index. Zagreb Indexes are tools that play an important role at the intersection of chemistry and mathematics. In this paper, we define a new operation on Multi-valued algebras and obtain graphs with different vertices and analyze these graphs by analyzing their Zagreb Indices and reach specific conclusions.