1864 Prusya-Danimarka savaşı'nın the Sun gazetesi'nde yansımaları
Reflections of the 1864 Prussian-Danish war in the Sun newspaper
  1. Tez No: 868438
  2. Yazar: EMEL AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Prusya'nın siyasi birliğini tamamlamak için attığı ilk adımlar 1815 yılında Viyana Kongresi'nde alınan kararlarla engellenmiştir. Prusya, Viyana Kongresi sonrası siyasi birliklerini sağlamak için önce 1830 ihtilalini, sonrasında 1848 ihtilalini kullanmıştır ancak yine başarılı olamamıştır. Bismarck, Prusya'nın başına Başbakan olarak atandığında siyasi birliklerini sağlayabilmek için bir plan kurmuştur. Üç aşamalı plandaki ilk adım: Danimarka'dan Schleswig- Holstein'i almaktır. Danimarka'nın Kasım Anayasası'nı imzalaması işini kolaylaştırmıştır. 1852 Londra Protokolüne aykırı davrandığı iddiasıyla yanına müttefik olarak Avusturya'yı da alarak Danimarka'ya savaş açmıştır. Prusya'nın Londra Protokolü'nü ihlal ettiği iddiası İngiliz Gazetesi The Sun'da ciddi bir şekilde eleştirilmiştir. İngiltere, Londra Protokolü'nün maddelerini incelemiş ve herhangi bir ihlalin bulunmadığını The Sun gazetesinde yayımlamıştır. Prusya'nın Eider'i ele geçirmesiyle başlayan süreç, Jutland'ın tamamen işgal edilmesiyle son bulmuştur. Bu süreçte İngiltere büyük bir rol oynamıştır. Kasım Anayasası'nın Danimarka tarafından kaldırılmamasının ve savaşın başlamasının bir nedeni de İngiltere'dir. İngilizlerin, Danimarka'ya karşı desteği The Sun gazetesine açıkça yansımıştır. Danimarka'da İngiltere'ye güvenerek savaşa girmiştir. Ancak İngiltere savaşın uzamasını istemediğinden Londra Konferansları düzenlemiştir. Danimarka'nın bu konferanslarda, Almanların isteklerine sıcak bakmaması nedeniyle barışa yanaşmaması konferansı başarısızlıkla sonuçlandırmıştır. Bu süreçte Almanların işgalleri gazetede kınanmış ve özellikle Almanların iddia ettiği gibi nedenlerle savaş açmadığı gazete de sıkça vurgulanmıştır. Konferans sonrası İngiltere, Danimarka'yı yalnız bırakmıştır. Bu nedenle Danimarka, Almanlardan barış istemek zorunda kalmıştır. The Sun gazetesinde yaşanan bu süreçler yakından takip edilmiştir. Gazetede ciddi bir şekilde Alman karşıtı bir tavır sergilenmiştir. İngiltere'nin Prusya'ya karşı The Sun gazetesinde takındığı tavrın anlaşılması bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first steps taken by Prussia to complete its political union were blocked by the decisions taken at the Congress of Vienna in 1815. Prussia first used the 1830 revolution and then the 1848 revolutiın to ensure their political unity after the Congress of Vienna, but it was again unsuccessful.When Bismarck was appointed Prime Minister of Prussia he established a plan to ensure their political unity. The first step of the three stage plan was the capture of Schleswig- Holstein from Denmark. Denmark's signing of the November Constitution made the task easier. He declared war on Denmark taking Austria as an ally with him on the grounds that he violated the 1852 London Protocol. The claim that Prussia violated the London Protocol was seriously criticized in the British Newspaper The Sun. England examined the articles of the London Protocol and published in The Sun Newpapaper that no violation was found. The process that started with Prussia's capture of Eider ended with the complete occupation of Jutland. England played a major role in this process. One of the reasons why the November Constitution was not abolished by Denmark and the war started was England. The support of the British against Denmark was clearly reflected in The Sun newspaper. Denmark also entered the war trusting England. However since England did not want the war to be prolonged it organized the London Conferences. Denmark did not accept the demands of the Germans in these conferences and therefore did not accept peace which caused the conference to fail. During this period the German occupations were condemned in the newpaper and it was frequantly emphasized in the newspaper that the German did not declare war fort he reasons they claimed. After the conference England left Denmarck alone. For his reason Denmark had to ask for peace from the Germans. These processes were closely followed in The Sun newspaper. The newspaper displayed a seriously anti German attitude. Understanding England's attitude towards Prussia in The Sun newspaper constitutes the main subject of this thesis.