Kuraklık olasılıklarının zamansal ve mekansal olarak incelenmesi
Temporal and spatial analysis of drought probabilities
- Tez No: 868450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tüm Dünya'da sıcaklıkların artması, su kaynaklarının verimsiz kullanımı ile yaşanan kuraklıkların şiddetleri ve süreleri gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemiz de hem coğrafi konumu hem de iklim koşulları ile bu kuraklık artışlarından fazlaca etkilenmektedir. Kuraklığın günümüzün önemli sorunlardan biri haline geldiği bilinciyle bu tez kapsamında kuraklık analizi yapılmıştır. Çalışma bölgesi olarak Ege bölgesinde bulunan Gediz havzası seçilmiştir. Havzada 15 meteoroloji gözlem istasyonunun 1970-2018 yılları arasındaki 48 yıllık aylık yağış verileri kullanılmıştır. Kuraklık analizi için Standartlaştırılmış Yağış İndeksi'nden (SYİ) faydalanılmıştır. SYİ değerleri 1, 3, 6, 9 ve 12 aylık ölçeklerde hesaplanarak kuraklık olasılıkları incelenmiştir. Çalışma kapsamında her bir ay için belirlenen kuraklık sınıfları kullanılarak elde edilen kuraklık sınıfı olasılıkları, her kuraklık şiddet sınıfında beklenen kalma süresi, beklenen ilk geçiş süresi ve yakın gelecekte görülme olasılığı en yüksek olan kuraklık sınıfının zamansal ve mekânsal ölçekte belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The severity and duration of droughts are increasing day by day due to the increase in temperatures and inefficient use of water resources worldwide. Our country is also highly affected by these drought increases due to its geographical location and climatic conditions. A drought analysis was carried out within the scope of this thesis, with the awareness that drought has become one of the important problems, recently. Gediz basin located in the Aegean region was selected as the study region. 48-year monthly precipitation data of 15 meteorological observation stations with recording period between 1970 and 2018 in the basin were used. Standardized Precipitation Index (SPI) was used to analyze drought. SPI values were calculated at 1, 3, 6, 9 and 12 month scales and then drought transition probabilities were determined. It is aimed to analyze the drought class probabilities, the expected residence time in each drought severity class, the expected first transition period and the drought class with the highest probability of occurrence in the near future at temporal and spatial scales.