Aydın ili Söke ilçesi pamuk yetiştirilen tarım alanlarının verimlilik durumlarının belirlenmesi
Determination of the productivity status of cotton cultivated agricultural lands in Söke district Aydın province
  1. Tez No: 868461
  2. Yazar: AYBÜKE ATİLA GÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİHTER ÇOLAK ESETLİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Aydın İli Söke İlçesi'nde pamuk tarımı yapılan arazilerin verimlilik durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda, Söke İlçesi'nde pamuk üretimi yapılan farklı tarım alanlarından 24 toprak örneği alınmış, fiziksel ve kimyasal özellikleri değerlendirilmiştir. Toprakların genellikle kumlu killi tekstüre sahip, organik madde içeriği düşük, hafif alkalin özellikte tuzlu topraklar olduğu belirlenmiştir. Kimyasal analiz sonuçları değerlendirildiğinde, toplam N'un %70'inin, alınabilir K'un ise %67'sinin düşük bulunmuştur. Alınabilir P ve Mg içerikleri ise genellikle yüksek saptanmıştır. Pamukta kaliteyi etkileyen alınabilir Fe ve Zn elementleri çalışma alanı topraklarında düşük bulunmuştur. Toprakların alınabilir Mn ve Cu içerikleri ise yeterlidir. Pamuk üretiminde, toprak analizlerine dayalı etkili bir gübreleme programı yönetiminin yapılması ile verimli kaliteli ve sürdürülebilir bir üretim mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the productivity status of cotton-cultivated lands in Söke District of Aydın Province. In this context, 24 soil samples from different agricultural areas producing cotton in Söke District were collected and their physical and chemical properties were analysed. The soils are generally sandy clay in texture, low in organic matter content, and slightly alkaline with saline properties. Chemical analysis results revealed that 70% of total nitrogen and 67% of available potassium were low. However, available phosphorus and magnesium contents were generally found to be high. Iron and zinc, which affect cotton quality, were found to be low in the soils of the study area. The contents of available manganese and copper in the soils are adequate. In cotton production, implementing an effective fertilization program based on soil analyses is important for achieving high yield and quality, as well as maintaining sustainable soil health.