Seboreik dermatitli hastalardab vitamini (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 VE B12) düzeyleri vekontrol grubu ile karşılaştırılması
Vitamin B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 AND B12) levels in patients with seborhoreic dermatitis and comparison with the control group
- Tez No: 868462
- Danışmanlar: PROF. DR. FADİME KILINÇ, UZMAN ESMA ANDAÇ UZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Seboreik dermatit (SD) etyopatogenezi tam olarak bilinmeyen derinin inflamatuar ve kronik bir hastalığıdır. B vitamini eksikliklerinde seboreik dermatit benzeri lezyonlar ortaya çıkabilmektedir. Biz de bu çalışmada SD hastaları ile kontrol grubunda B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitamin düzeylerini ölçerek, SD hastalarında B vitamini eksikliği olup olmadığını ve hastalık şiddeti ile ilişkisini öğrenmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, bilinen bir hastalığı ve vitaminler de dahil ilaç kullanım öyküsü olmayan 44 SD hastası ve kontrol grubu olarak 44 sağlıklı gönüllü kabul edildi. Hasta ve kontrol grubunun serumlarında B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitamin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Tüm hastalarda seboreik dermatit alan şiddet indeksi (SAŞİ) hesaplandı. Bulgular: Yaş ortalaması hasta grubunda 31,36 ± 9,26 ve kontrol grubunda 30,95 ± 8,75 olarak bulundu. Hasta ve kontrol grubunda her ikisinde de erkek hasta oranı % 72,7 kadın hasta oranı %27,3'tü. Hasta grubunda SAŞİ değeri ile hastalık süresi, cinsiyet, alkol kullanımı arasında anlamlı bir korelasyon saptanmazken (p>0,05), sigara içen hastalarda SAŞİ değerinin daha yüksek olduğu saptandı. Sigara içenlerde SAŞİ ortalaması 3,92±1,58 iken, sigara içmeyen hastalarda SAŞİ ortalaması 2,47±1,48 olarak bulundu (p=0,02). Hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre vitamin B1, B2, B3, B5, B6, B7 ve B9 değerlerinde düşüklük saptandı, ancak B6 ve B7 vitamini dışındaki vitaminlerde istatistiksel olarak anlamlılık yoktu (P>0,05). Vitamin B6 düzeyi ortalaması hasta grubunda 6,38±1,05, kontrol grubunda ise 6,57±1,60 olarak hesaplandı (p=0,017). Vitamin B7 düzeyi ortalaması hasta grubunda 84,25±29,20 ve kontrol grubunda 114,62±42,55 olarak hesaplandı (P=0,000). Ek olarak hasta grubunun SAŞİ değerleri ile vitamin B5 düzeyleri arasında negatif zayıf korelasyon olduğu saptandı (p=0,036). Lezyonlar en sık skalp yerleşimliydi. Kaş yerleşimi olanlarda B3 ve B5 vitaminleri, kulak yerleşimi olanlarda B3 vitamini daha düşük izlendi. Sonuç: Çalışmamız, seboreik dermatitli hasta grubu ile kontrol grubunda B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitamin düzeylerinin karşılaştırıldığı ilk çalışmadır. Çalışma sonucunda hasta ve kontrol grubu arasında vitamin B6 ve B7 seviyelerinde anlamlı farklılık olduğunu; SAŞİ değeri ile sigara kullanımı ve vitamin B5 düzeyi arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu tespit ettik. SD hastalarına yaklaşımda B vitaminlerinin de tedavide göz önünde bulundurulmasının hastalık seyrinde farklılık yaratacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Seborrheic dermatitis (SD) is an inflammatory and chronic disease of the skin, the etiopathogenesis of which is not fully known. Seborrheic dermatitis- like lesions may occur in vitamin B deficiencies. In this study, we aimed to find out whether there is vitamin B deficiency in SD patients and its relationship with disease severity by measuring vitamin B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 and B12 levels in SD patients and the control group. Material and Methods: Forty-four SD patients who were over 18 years of age, who had no known disease and did not use medication, including vitamins, and 44 healthy volunteers as the control group, who applied to Ankara Bilkent City Hospital Skin and Venereology outpatient clinic, were included in the study. Vitamin B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 and B12 levels in the serum of the patient and control groups were measured by ELISA method. Seborrheic dermatitis area severity index (SASI) was calculated in all patients. Results: The mean age was found to be 31.36 ± 9.26 in the patient group and 30.95 ± 8.75 in the control group. In both the patient and control groups, the male patient rate was 72.7% and the female patient rate was 27.3%. While no significant correlation was found between the SASI value and disease duration, gender, and alcohol use in the patient group (p>0.05), it was found that the SASI value was higher in smoker patients. While the mean SASI was 3.92±1.58 in smokers, it was 2.47±1.48 in non-smokers (p=0.02). Vitamin B1, B2, B3, B5, B6, B7 and B9 levels were lower in the patient group compared to the healthy control group, but there was no statistical significance in vitamins other than vitamin B6 and B7 (P>0.05). The mean vitamin B6 level was calculated as 6.38±1.05 in the patient group and 6.57±1.60 in the control group (p = 0.017). The mean vitamin B7 level was calculated as 84.25±29.20 in the patient group and 114.62±42.55 in the control group (P = 0.000). Additionally, a weak negative correlation was found between the SASI values and Vitamin B5 levels of the patient group (p = 0.036). The lesions were most frequently located on the scalp. Vitamins B3 and B5 were lower in those with eyebrow placement, and vitamin B3 was lower in those with ear placement. Conclusion: Our study is the first to compare vitamin B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 and B12 levels in the seborrheic dermatitis patient group and the control group. As a result of the study, there was a significant difference in vitamin B6 and B7 levels between the patient and control groups; We found that there is a significant correlation between SASI value, smoking and vitamin B5 level. We think that considering B vitamins in the treatment of SD patients will make a difference in the course of the disease.